Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

SÖKE’NİN TARİHİ SOKAKLARI YENİDEN CANLANIYOR

Haber 08.04.2013 16:34 Pazartesi
Söke Belediyesi’nin 2004 yılından bu yana öncelikli projeleri arasında yer almasına rağmen, Anıtlar Kurulu’ndan ancak 2011 yılında onay alabilen Söke Tarihi Kemalpaşa Evleri Projesi için nihayet uygulamaya geçiliyor.
Mahallede belediyenin kamulaştırdığı tarihi evler dahil olmak üzere toplam 116 parseli kapsayan projede ihale aşamasına gelirken; proje bedelinin yüzde 50’si Valilik İl Özel İdare tarafından karşılanacak. Mahalle sakini evlerin maliklerinden Muvafakatname alınırken; ihalenin kısa sürede yapılarak, proje kapsamında tarihi evlerin cephe düzenleme, sokak iyileştirme çalışmalarının 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
Proje ile ilgili projenin kapsadığı sokaklarda yaşayan mahalle sakinlerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Söke Belediye Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Etüt Proje Müdürü Mine Even, mahalle sakinlerine proje ile ilgili bilgiler verdi. Toplantıda Söke Belediyesi İmar İşleri Müdürü Müge Bayrak ile proje sorumlusu arkeolog Sezgin Sukayar’da bulundu.
Kemalpaşa Mahallesi Tarihi Rum Evleri’nin bulunduğu alanların 2001 yılında İzmir 2. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edildiğini belirten Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mine Even; Kemalpaşa Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile ilgili 2004 yılından bu yana çok yoğun çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. 7 yıldır Kültür Bakanlığı, Valilik, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile yazışmalar, kamulaştırmalar ve bütçe hazırlığı gibi prosedür işlemleri süreci yaşandığını belirten Mine Even; “Proje ile ilgili ancak uygulama aşamasına gelindi” dedi.
Projenin yapılmasının ardından korunması için mahalle sakinleri başta olmak üzere tüm Sökelilere görev ve sorumluluk düştüğünü belirten Mine Even; “Bu proje Söke için, Kemalpaşa Mahallemiz için yapılıyor. Sizlerin desteklemesi ve projeye sahip çıkması çok önemli. Tarihi ve Kültürü yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak herkesin ve belediyemizin görevi. Söke Belediyesi bu anlamda projeyi hayata geçirerek üzerine düşeni yapacaktır. Kemalpaşa Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi mahallenin kültürünün yaşatılmasının yanında turizm ve ekonomi anlamında da çok önemsenen bir projedir” dedi.
Toplantı yapılan bilgilendirmenin ardından katılan mülk sahiplerinin soruları ile devam ederken; vatandaşlar genel olarak projenin hayata geçirilecek olmasından yana memnuniyetlerini ifade etti.
PROJE KAPSAMINDA NE YAPILACAK?
Söke Tarihi Kemalpaşa Evleri Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında; yapıların ve sokağın görsel algılanmasını etkileyen telefon, elektrik hat ve direklerinin yer altına alınması, Yapı cephelerindeki olumsuz görüntüye neden olan unsurların kaldırılması veya yeniden düzenlenmesi, cephelerdeki eksik mimari öğelerin aslına uygun olarak tamamlanması, yıpranmış cephe öğelerinin onarımı, strüktürel sağlamlaştırma, bazı yapı cephelerine uygulanmış ve özgün dokuyu kapatan kaplamaların ayıklanması, cephelerde rutubet etkisi görülüyorsa izolasyon yapılması, sıva onarımı, cephelerde yüzey temizliği, çatıların elden geçirilmesi, düz çatılı yapılarda gerekiyorsa eğimli çatı yapılması, cephelerin tarihsel dokuya uygun olarak boyanması, giriş saçağı eklenmesi işlemleri gerçekleştirilecek.