Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

DİKA YATIRIMCILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Haber 08.04.2013 16:37 Pazartesi
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) yatırım sorumluluğu bünyesinde bulunan illerde yatırım yapan müteşebbislere yüzde 50’lere varan hibe desteği sağlıyor.
DİKA Genel Sekreteri Dr. Tabib Gülbay, Mardin’de proje yatırım desteği sağladıkları bir firmaya basın tanıtım turu düzenledi. Merkezli İstanbul'da olan ve Mardin OSB'de bir üretim şubesi bulunan Kover Tekstil firması DİKA'nın işletmelere sağladığı mali destek programından yararlanarak işletme hacmini büyüttü. Avrupa’nın dört farklı ülkesine tekstil ürünleri üreterek ihracatta bulunan Kover Tekstil Firması üç yıl önce Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ne kurmuş olduğu yeni üretim tesisini DİKA’nın sağladığı maddi destekle büyüterek istihdama katkıda bulundu. Firmanın Mardin tesisi Genel Müdürü İbrahim Batuk, daha önce 75 olan çalışan sayısını DİKA’nın sağladığı yatırım tesisiyle yeni bir üretim bandı daha ekleyerek çalışan sayısını 120’ye çıkardıklarını söyledi. Firma olarak hedeflerinin çalışan sayısını yeni yatırım destek programlarıyla 300 çalışana çıkarmak olduğunu belirten Genel Müdür İbrahim Batuk, "Mardin OSB’de mevcut kurulu tekstil fabrikamızın kapasitesini DİKA’nın yatırım teşvik programından yararlanarak hem üretim hacmimizi büyüttük hem de istihdam katkımızı yeni çalışanlarla genişletmiş olduk. Yeni üretim bandımız için ihtiyaç duyulan makine ekipman alımı ve bütünleşik yazılım sistemi ile ilgili entegrasyon sağlanması konusunda 640 milyon 808 bin Liralık bir projeyi hazırlayıp DİKA’ya sunduk. Projemiz, yapılan değerlendirmelerin ardından kabul edildi ve 45 yeni çalışanın istihdamına yönelik olarak tesisimize 260 milyon 106 bin 36 Türk Liralık bir mali destek sağlanmış oldu. Şuanda içinde bulunduğumuz bu tesise DİKA yüzde 40.63’lük bir destek vermiş oldu. Firma olarak yeni yatırım programlarımız var. İnşallah DİKA’nın yeni destekleriyle tesisimizin kapasitesini daha da büyüterek şuan 120 olan çalışan sayımızı 300’e çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu. Avrupa’nın dört ayrı ülkesine ihracatta bulunan Kover Tekstil Firması Mardin İşletme Tesisi Genel Müdürü İbrahim Batuk, üretim hacmi ve istihdamın yanında kurumsal anlamda kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık yaptıklarının altını çizerek, "Yörede bir çok üretim tesisi kadın çalışanları istihdam etmekten kaçınırken Kover tekstil olarak bizler kadın çalışanlara istihdam alanı oluşturma hususunda pozitif bir tercih yoluna gidiyoruz. Bayanların İş disiplini ve sorumluluk hissiyatının oransal anlamda erkeklere nazaran daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de kadınlarımıza istihdamda daha fazla bir yer tanımayı tercih ediyoruz. Bu bizim kurumsal olarak da sosyal bir sorumluluğumuz olarak da algılanabilir” şeklinde konuştu.
Ajans tarafından desteklenen firmalara basın tanıtım turu düzenleyen DİKA Genel Sekreteri Dr. Tabip Günbay, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Siirt, Batman, Şırnak, Mardin illerinde kurulan üretime dayalı tesislerin makine, donanım ve modernizasyonuyla kapasite artımına yönelik olarak sağladıkları destek programlarının istihdam alanlarının artmasına vesile oldukları için kurumsal anlamda mutlu olduklarını söyledi. Günbay, "Bugüne kadar kurumumuza 682 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 163 tanesi başarılı bulunarak sözleşme imzaladık. Söz konusu projelerde gerekli şartları yerine getiremeyen 26 muhatabımızla proje feshi yoluna gittik. Geriye kalan 137 projeden 127’si tamamlanmış olup 10 projenin uygulanmasına aşaması halen devam etmektedir. Tamamlanan projelere ajans tarafından 21 milyon TL hibe desteği sağlanmış olup yatırımcı eş finansmanıyla birlikte 60 milyon TL yatırım gerçekleştirildi. Böylece; ajans mali desteği ile uygulanan projelerle TRC3 Bölgesi’nde 663 yeni istihdam, 130 yeni ürün üretimi ve 9 sanayi altyapısının iyileştirilmesi sağlanmış olduk. Kover Tekstil firması da bu işletmelerden biri. Kurumumuzun sağladığı destek ile yeni bir üretim bandı ve buna bağlı olarak da 45 yeni çalışana istihdam sağlamış olduk. Amacımız üretime ve istihdama yönelik katkılarımızı bundan sonra da sürdürmektir” ifadelerini kullandı. Kover tekstil firmasında yeni çalışmaya başlayan tekstil işçisi Fatma Demir, işyerinde bayanların fazla olmasının bir çok açıdan işlerini kolaylaştırdığını belirterek, “Ben daha önce İstanbul’da tekstil firmasında çalıştım. Orada genelde erkek çalışanlara iş imkanı daha fazlaydı. Burada ise kadınlara öncelik veriliyor olması beni de sevindiriyor. İşletmede tam bir aile ortamı var. Hiçbir sıkıntıyla karşılaşmıyoruz. Umarım böyle işletmeler artar da gurbet ellerde memleketlerinden uzağa çalışmak için giden binlerce insanımız kendi memleketlerinde çalışma olanağı bulurlar” dedi.