Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

LİSELİ AŞÇI MİLLİ TAKIMDA

Haber 08.04.2013 16:36 Pazartesi
Balıkesir'de 16 yaşındaki aşçı milli takıma seçildi. Ayvalık Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin 11. Sınıfında mutfak bölümünde okuyan Berk Tilki Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Gençler Milli Takımına seçildi. Genç aşçıya sahip çıkan Balıkesir Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, Bodrum festivalinde oda olarak kendisine sponsor olduklarını açıkladı.
Genç aşçı Berk Tilki (16) Balıkesir’in gururu oldu. Genç yaşta milli takıma seçilen Berk Tilki Balıkesir Lokantacılar Odasını ziyaret eti. Oda başkanı Hasan Yıldız; Berki ile gururlandıklarını ve kendisinin gelecekte en iyi aşçılar arasında olacağına inancının tam olduğunu söyledi. Hasan Yıldız, Türk mutfağının en güzel yemeklerini sergileyeceğine olan inançlarını ifade ettiği Berk’e Lokantacılar Odası olarak Bodrum Lezzet Festivalinde katılacağı yarışmada sponsor olacaklarını açıkladı. İlköğretimini Karahallılar İlköğretim Okulu’nda okuyan Berk şu anda Ayvalık Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin 11. Sınıfında mutfak bölümünde okuyor. İlk stajını İtalya’nın Lecce kentinde Conshiglia Azzurra Hoteli’nde tamamladığını belirten genç aşçı staj dönemini başarı bir şekilde tamamladığı için başarı madalyası aldı. Gösterilen yakın ilgi ve alakadan dolayı mutlu olduğunu belirterek teşekkür eden Berk Tilki şunları söyledi;
"Şubat ayının 5'ince Avrupa’nın en büyük gastronomi festivalinden biri olan 22 ülkenin katıldığı 11. Uluslar arası İstanbul Mutfak Günleri yarışmasına katıldım. Buradaki en büyük ödülüm Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Gençler Milli Takımına seçilişim oldu. 4 Nisan tarihinde Fethiye Şef Mavi Yemek Yarışmasında kategorimde bronz madalya aldım. Hedefim branşımda iyi bir başarı elde ederek büyük şefler arasında yer almak. Önce okulumu bitirip, ardından dünyada Balıkesir’in ve Türk mutfağının yerini ve önemini gösterebilecek bir şef olmak. Nisan ayı içerisinde Bodrum Lezzet Festivaline katılımım sonrasında tüm etkinlikleri takip edeceğim. Bu yarışmada bana Balıkesir Lokantacılar Odası destek olacak. Bu yüzden başkan Hasan Yıldız’a teşekkür ediyorum. İlk yarışmamda beni destekleyen ve sponsorluğumu üstlenen Turyağ’a ve okuluma da çok teşekkür ederim."