Manisa Haberleri

ÇADIRDA ÇAMURDA YAŞAYAN ROMANLARIN EV İSYANI

Haber 08.04.2013 16:44 Pazartesi
Bursa’da zor şartlar altında yaşayan Romanlar kendilerine ev verilmesini istiyor.
Merkez Yıldırım ilçesinin Arabayatığı bölgesinde çevre yolu kenarında çadırlarda yaşayan Romanlar, Dünya Romanlar Günü’nü çadırlarda kutladı. Romanlar, her zaman göbek atıp eğlenerek vakit geçirmediklerini söylediler. Romanlar artık çadırlarda kalmak istemediklerini ve kendilerine bir prefabrik ev verilmesini istiyor. Bu konuda valiliğin de kendilerine destek vereceğini ifade eden Romanlar, yer bulma sıkıntısı yaşıyor.
Bu yılki Dünya Romanlar Gününü çadırda yaşayanların yanında kutlamaya karar verdiklerini belirten Bursa Roman Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Efkan Özçimen, “Burada Roman vatandaşların sıkıntılarını dile getiriyoruz. Romanlar her zaman göbek atarak yaşamaz. Buralarda yağmurda, çamurda çoluk çocuklarıyla birlikte kalıyorlar. Vali Bey bize her ne kadar yardımcı olmaya çalışsa da bazen onun da çabaları yetersiz kalıyor. Deprem için yapılan prefabrik evler var. Vali bey, ev bulsunlar, kira parasını verelim dedi. Bunu yapıyor. Bu kalıcı çözüm değil. Bize kiralık ev verilmiyor. Valiliğin verdiği para 800 TL’yi buluyor. Ama biz ev bulamıyoruz. Bazen çadırlarda yangın çıkıyor” dedi.
8 senedir çadırda yaşadığını dile getiren Vildan Kaysut, “Yaz kış burada yaşıyorum. Zor şartlar altında yaşıyoruz. Mecburen barakalarda kalıyoruz. 4 tane çocuk büyütüyorum. Bazılarına kılık kıyafet alamadığım için okula gönderemiyorum. Hastalık oluyor. Çocuğum yeni hastalıktan çıktı” diye konuştu.
Daha önce çadırlarının yandığını vurgulayan Raşit Kaysut, “Belediye bize direk verdi. Yardım etti. Burada çocuklarımız hastalanıyor. Bizler de hastalanıyoruz” şeklinde konuştu.