Manisa Haberleri

PROF. DR. CANAN KARATAY, BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ’NİN KONUĞU OLACAK

Haber 08.04.2013 16:50 Pazartesi
Son dönemde, sağlıklı ve uzun yaşamak için nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda önemli açıklamalarda bulunan ve “Karatay Diyeti” adlı kitabı ile binlerce kişiye ulaşan Prof. Dr. Canan Karatay, Bülent Ecevit Üniversitesinin davetlisi olarak Zonguldak’a gelecek. Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüste Bahar 13 etkinlikleri kapsamında düzenlenecek konferansa öğrencilerin ve Zonguldak halkının yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.
Prof. Dr. Canan Karatay, 11 Nisan 2013 Perşembe günü, saat 14.00’da, BEÜ Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonunda gerçekleşecek konferansta, sağlıklı ve dengeli beslenme ile ‘Karatay Diyeti’ hakkında bilgi verecek.
PROF. DR. CANAN KARATAY KİMDİR?
Elazığ’da 1943 yılında doğan Canan KARATAY, 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesini, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.
Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık çalışması yaptı. 1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniğinde başasistan olarak çalışmaya başladı. Yeditepe Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültelerinde görev yaptı. Halen Kadıköy Florence Nightingale görevine devam ediyor. Prof. Dr. Canan Karatay, Karatay Diyeti adlı kitabıyla sağlıklı beslenme konusundaki bilgilerini milyonlarla paylaşmaya devam ediyor.
KARATAY DİYETİ NEDİR?
Canan Karatay, Karatay Diyeti adını verdiği beslenme sisteminde farklı yaklaşımlarla hazırlanan diyet sistemlerine karşı çıkıyor. “Doğruları Alt Üst Eden Karatay Diyeti” olarak adlandırılan bu beslenme sistemi, yıllarca kilo vermek için uygulanan diyetlerin aslında insanları yanılttığını vurguluyor.
Türk insanının genetik yapısıyla uyuşmayan diyetlerle istenilen sonuçlara ulaşılamayacağını savunan Prof. Dr. Canan Karatay’a göre, aç kalarak zayıflamaya çalışmak en büyük hatalardan biri.
Karatay, aşırı şişmanlık ve obezitenin hatalı uygulanan diyetlerle geliştiğini ve bu sorunların sebep olduğu hastalıkların organizmayı alt üst ederek önemli hastalıklara sebep olduğunu vurguluyor.