Manisa Haberleri

SÖNMEZ, 2013 YILI ŞUBAT AYI SANAYİ ÜRETİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Haber 08.04.2013 16:50 Pazartesi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yüzde 4.4 artışla son dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmış olmasının gelecek adına iyimserliğe yol açtığını söyledi.
Yılın ilk iki ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin yüzde 3.2 yükseldiğini belirten Sönmez, “Ocak-Şubat döneminde üretim geçen yılın aynı dönemine göre yatırım malında yüzde 2.5, tüketim malında da yüzde 3.5 oranında yükseldi. Bu dönemde yatırım malı ithalatı yüzde 9.4 ile tüketim malı ithalatındaki yüzde 8.4’lük artışına üzerinde arttı. Önceki yılların aksine yatırım harcamalarındaki artışla tüketim harcamalarındaki artışın paralel gitmesi, yavaş da olsa sağlıklı büyüme döngüsünün sürmesi anlamını taşıyor” dedi.
Celal Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye 2012 yılını ekonomide dalgalanarak geçirdi. Geçen sene büyüme hedefine yüzde 4 ile başladık, yıl ortasında yüzde 3.2’ye revize ettik, ama yılı yüzde 2.2 büyüme ile kapattık. Bu yıl hedef yüzde 4 büyümek. Sanayi iştahlı ama karşımızda çok engel var. Öncelikle yurtdışı pazarlarımızın dörtte üçü sorunlu. Avrupa Birliği büyüme krizini henüz aşabilmiş değil. Afrika ve Ortadoğu pazarlarında siyasi denge kurulmuş değil. Biz 2013 yılında ekonominin en büyük meselesinin iç ve dış talebin birlikte arttığı dengeli bir büyüme olduğunun altını ısrarla çizdik. Ancak görünen o ki ihracat pazarlarımızda zorlanmaya devam ederken iç piyasada da arzu ettiğimiz canlanmaya henüz kavuşmuş değiliz. Ekonomi yönetiminin yüzde 4 büyüme hedefine ulaşabilmek için iç piyasayı canlandırma konusunda daha aktif politikalar izlemesi lazım.”