Manisa Haberleri

VALİ COŞ: ’ADANA GIDA GÜVENLİĞİNDE PLAKASINDAKİ GİBİ TÜRKİYE’DE BİR NUMARA OLACAK’

Haber 08.04.2013 17:02 Pazartesi
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana'nın gıda güvenliğinde plakasındaki gibi Türkiye genelinde bir numara olacağını söyledi.
Vali Coş'un talimatıyla oluşturulan “Beyaz Yıldız Beratı Yönergesi“ ile kentte faaliyet gösteren, toplu tüketim yeri kategorisindeki lokanta, pastane gibi işletmelerin, gıda mevzuatına uygun üretim yapmaları, hizmet kalitelerini arttırmaları, temizlik ve hijyene dikkat göstermeleri ve böyle işletmelerin kamuoyuna duyurulması için bir ödül töreni düzenlendi.
Adana Pasta Bahçe’de gerçekleşen törende konuşan Vali Coş, tüketicilerin sağlıklı, güvenilir gıdaya ulaşmalarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirterek, “Sürekli yaptığımız denetimlerde gıda üretim şartları, işletme üretim şartları itibariyle aranan özellikleri tam karşılayan, hiçbir eksiği noksanı olmayan, müşterisine sağlıklı ürünler sunabilen işletmelerin, tüketiciler tarafından kolayca fark edilmesini ve onların kolayca diğer işletmelerden ayırt edilmesini sağlıyoruz” dedi.
Verilen bu belgeleri asan işletmelerde, tüketiciler tarafından güvenle alışveriş yapılabileceğini belirten Vali Coş, ”Tüketici, ödediği paranın tam karşılığının alması sağlanacak. Diğer taraftan kaliteye önem veren, hijyene önem veren, müşterisini değerli bilen işletmelerle, bu konularda zafiyeti olan işletmeler arasında bir pozitif ayrımcılık yapmış oluyoruz. Bu belgeleri alan, bu belgeleri işletmelerine asan, görünür yerde bu belgeleri bulunduran işletmelerimiz tüketicilerimiz tarafından güvenle alışveriş yapabilecek orada sunan ürünleri tüketebileceklerdir” dedi.
İl Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül de, vatandaşların güvenilir gıdaya erişimini sağlamak, sürekli denetim ve bilgilendirme çalışmaları ile sektörün sıkıntılarını gidermek amacıyla çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Aygül, “Gerekli şartları sağlayan ve art arda yapılan 3 denetimde olumlu sonuç alınan gıda işletmelerine yönelik bu uygulamamız sürecek” diye konuştu.
Beyaz Yıldız Beratı almaya hak kazanan Pasta Bahçesi, Lagos, Elem Restoran, Gazipaşa Kebap, Onbaşılar Kebap Restoran, Park Zirve, Akdeniz Hanedan Sofrası, Şatoseyhan Restoran ve Künefeci Hasan Masat işletmelerine Vali Hüseyin Avni Coş tarafından sertifikaları verildi.