Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

TBMM BAŞKANI ÇİÇEK’TEN İSTANBUL 2020 YAZ OLİMPİYATLARI’NIN TANITIMI İÇİN TALİMAT

Haber 08.04.2013 17:31 Pazartesi
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul 2020 Yaz Olimpiyatları ve Expo 2020 İzmir adaylığının tanıtımının yapılması konusunda Genel Sekreterliğe talimat verdi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM tarafından Türkiye'de düzenlenecek tüm uluslararası organizasyonlarda İstanbul 2020 Yaz Olimpiyatları ve Expo 2020 İzmir adaylığının tanıtımının yapılması konusunda TBMM Genel Sekreterliği'ne talimat verdi. Bu çerçevede, TBMM Genel Sekreterliği tarafından Olimpiyatlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı'na, Expo 2020 için de Expo 2020 İzmir Genel Sekreterliği'ne birer yazı gönderildi. Gönderilen yazıyla TBMM tarafından düzenlenecek uluslararası etkinliklerde gerekli tanıtım faaliyetleri düzenlenebilecek.
TBMM'nin ev sahipliğinde Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Genel Kurulu 29 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihleri arasında İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek. İstanbul 2020 Yaz Olimpiyatları adaylığı 7 Temmuz 2011 tarihinde açıklanmıştı, adaylık sürecinde şu ana kadar adaylığını açıklayan diğer şehirler Madrid ve Tokyo'ydu. Olimpiyatlara ev sahibi olacak ülke ise 7 Eylül 2013 tarihinde açıklanacak.
Çiçek, yurt içi ve yurt dışında her platformda kendisinin katıldığı toplantılar veya gelen heyetlerle yapılan ikili görüşmeler sırasında hem olimpiyatlar hem de İzmir Expo adaylığını gündeme getirerek ve muhataplarından destek istedi.
Çiçek tarafından destek talep edilen bir diğer adaylığın da BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 dönemi geçici üyeliğine adaylık olduğu bildirildi.