Manisa Haberleri

İZMİT BELEDİYESİ’NDEN OTİZM FARKINDALIK EĞİTİMİ

Haber 08.04.2013 17:16 Pazartesi
Çocuk odaklı çalışmaları ile dikkat çeken İzmit Belediyesi, Otizm Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında, “Otizmin Farkındayım Ya Siz?” adlı bir etkinlik düzenledi. Otistik çocuklara sahip aileler hedef alınarak düzenlenen etkinlikte Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yıkmış otizmli çocukların problemli davranışları ile baş etme yolları hakkında ailelere bilgi verdi.
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ailelerle birlikte olduğu seminerde çok sayıda aile çocuklarına nasıl yaklaşacakları konusunda bilgilendirildi. Başkan Doğan otizmin farkındalık ve bilinçli bir şekilde karşılanması gerektiğine dikkat çekerek, “Otizm konusunda toplumun bilgilendirilmesi, otizmli bireyler ve ailelerin yaşadığı çeşitli sorunlara dikkat çekilmesi gerekiyor. Yaşamın içinde onlarında olduğu gerçeğin vurgulanması açısından farkındalığın artırılmasına yönelik faaliyetler, seminerler ve çeşitli etkinlikleri sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Belediye olarak çocuklarla ilgili olan her konuda ayrı bir duyarlılık gösterdiklerini dile getiren Başkan Doğan, “Otistik çocukları dışlamamız söz konusu dahi olamaz. Toplumu bu konuda daha çok eğitmeliyiz. O çocuklar bizim çocuklarımız” dedi.
Seminere katılan aileler duyarlılığından ötürü Başkan Doğan’a teşekkür ederek, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yıkmış’ın anlattıklarını ilgi ile dinlediler.