Manisa Haberleri

ESPİYELİ KÖYLÜ KÖYÜNDE YABAN MERSİNİ YETİŞTİRMEYE BAŞLADI

Haber 08.04.2013 17:10 Pazartesi
Giresun’un Espiye ilçesi Çepni köyünde üretici Kahraman Kaya yörede ‘Çalı Çileği’ olarak bilinen yaban mersini üreticiliğine başladı.
Yaklaşık 10 dönümlük alanda üç bin civarında fidanla çalışmaya başladığını söyleyen Kahraman Kaya , “Bölgemiz şartlarına son derece uygun olan bu bitki fındık ve kividen sonra ekonomik olarak da parlak bir geleceğe sahiptir. Kendim bu projeyi yürütürken bilgi almak, üretim yapmak isteyen bütün yöre insanımıza yardımcı olmaya hazırım. Yaban mersini; fındık, çay ve kividen daha kazançlı bir yatırımdır. Bir dönümden yaklaşık bir ton ürün alınabilmektedir. Bu ürünün pazarlanması ve satışında herhangi bir sorun bulunmamaktadır” dedi.
Kaya, kalp, ağız sağlığı ve damar tıkanıklıklarına karşı ciddi yararlar sağladığı bilinen yaban mersininin görme bozuklukları, kan şekeri, kolesterol ve idrar yolu enfeksiyonu gibi birçok hastalığın tedavisinde de olumlu etkileri bulunduğunu ifade ederek “Yaban mersini dünyada sağlık meyvesi olarak bilinmektedir. Ayrıca reçel, marmelat, pasta, pekmez, meyve suyu, meyveli yoğurt, dondurma gibi pek çok gıda malzemesi yapımında kullanılmaktadır. Yöremizde yapraklarından çorba yapılan bu bitki ilaç sanayiinde de önemli bir yere sahiptir” diye konuştu.