Manisa Haberleri

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI UĞUR ESNAFA ÇÖZÜM SÜRECİNİ ANLATTI

Haber 08.04.2013 18:32 Pazartesi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edip Uğur, İsrail'in özür dilemesi, Diyarbakır'da mektup okunması ve Standard Poors'un Türkiye'nin notunu yükseltmesinin bir mühendislik değil, Cenab-ı Allah'ın yardımı olduğunu söyledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Edip Uğur, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'ni (BESOB) ziyaret etti. BESOB başkanı Mesut Aşanel ve meslek odası başkanları ile bir araya gelen Uğur, çözüm sürecinden anayasaya kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Edip Uğur, "Esnaf, Türkiye’nin ortalama insanını gösterir. Ne çok yukarıda ne çok aşağıda, orta direk Özal’ın tabiri ile. Orta direk güçlü olursa toplum da güçlü olur" dedi.
Türkiye'nin sivil bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Uğur, şöyle devam etti:
"Bütün herkes dedi ki Türkiye’nin sivil bir anayasaya ihtiyacı var. Kurucu meclislerin hazırladığı bir anayasa olmamalı, milletin temsilcisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hür iradesi ile hazırlanacak bir anayasanın ihtiyacı olduğunu bütün siyasi partiler seçim beyannamelerinde ifade ettiler. Seçimlerden sonra bir uzlaşma komisyonu kuruldu. Her parti bu komisyona 3’er üye verdi. En son 31 Aralık 2012’de çalışmalar sona erecek biçimde bu çalışmalar olmadı. Anayasanın yüz kusur maddesi var, mart sonunda bunun ancak 30-35 tanesinde uzlaşma sağlandı. Siyasi partiler geçtiğimiz hafta sonunda anayasa ile ilgili görüşlerini Meclis Başkanlığı’na sundular. Bu uzlaşma komisyonu bu akşam toplanarak son görüşmesini yapacak. Mutabakat olursa Meclis’te o şekilde bir anayasa değişikliği yapılabilir. Uzlaşma olmazsa 330 ve üzerinde oyla bunu Meclis’ten geçirebileceksek Anayasa Komisyonu’nda görüşüp Meclis’e getireceğiz. Meclis’ten 330 oyla geçerse halk oylamasına gidiyor. Bundan sonraki görüşmeyi göreceğiz. Çözüm süreci ile terörün bitirilmesi hedefleniyor. Uzun yıllar devam eden kronikleşmiş bir problem bu Türkiye için. 30 binin üzerinde insan kaybı var, 5 binin üzerinde şehidimiz var. Bu böyle gelmiş, böyle devam ederse bu ateş düşmeye devam eder. Bu çözüm sürecinde demokrasi içerisinde halkın bunu benimsemesi, destek olması şart. Zaten AK Parti halkın desteğini alarak birçok şeyi gerçekleştirdi. Bunda da toplumsal bir mutabakat lazım."
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edip Uğur, hükümeti terörle, teröristle karşılıklı oturup pazarlık yapmakla suçlayan muhalefete de tepki gösterdi. Uğur, "Muhalefet pazarlık yaptınız, karşı karşıya oturdunuz diyor. Bunların hiçbiri mevzu bahis değil. Herhangi bir pazarlık yok, taviz yok. Türkiye nasıl dış politikada dik durmuşsa, içeride de kesinlikle diz çökmez, dik durur. Bir milletvekilimiz diyor ki 'Obama oraya gitti, özür diledi, o da mektup gönderdi Diyarbakır’da okundu. Standard Poors notları yükseltiyor ama Türkiye’nin önü karanlık'. Obama ayın 19’unda İsrail’e geliyor, 21’inde Diyarbakır’da mektup okunuyor, 22’sinde İsrail özür diliyor, 23’ünde Standard Poors notumuzu BB artı yapıyor. Bu bir mühendislik değil, Cenab-ı Allah’ın yardımı. Burada hükümetin dik durması, Türkiye’nin itibarlı olması önemli. Bizim Dışişleri Müsteşarımız, İsrail’deki muhatabını arıyor bir gün sonra, 'Nedir İsrail’deki durum?' diyor. 'Üzerimizdeki yük kalktı' diyorlar. Çünkü Türkiye’nin gücünü biliyorlar. Çünkü Türkiye’nin etkisi Osmanlı sınırları. Biz bir karış toprak alıp, bir karış toprak vermeyiz. Türkiye’nin etkisi, Bosna, Hersek, Mısır ve İsrail’e kadar ulaşıyor, bu çok önemli bir şeydir" diye konuştu.