Manisa Haberleri

’MEME KANSERİ’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Haber 08.04.2013 18:58 Pazartesi
Kastamonu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, son 5 yılda yapılan taramalarda 10 meme kanseri vakasıyla karşılaştıklarını söyledi.
Şerife Bacı Öğretmenevinde gerçekleştirilen “Meme Kanseri” konulu konferansta konuşan Kastamonu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, modern tıptaki gelişmelere rağmen, dünyada ve Türkiye’deki ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almasından dolayı kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı beklenen yaşam süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin günümüzdeki önemi daha da arttığına dikkat çeken Kutlu, “Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak, ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltmaktadır” dedi.
Kanserde erken tanının hayat kurtardığına işaret eden Kutlu, “Türkiye’de özellikle meme, serviks ve kolorektal kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programları mevcuttur. KETEM’de meme ve serviks kanseri taramaları ve eğitim hizmetleri ücretsiz olarak tüm halkımıza verilmektedir. KETEM’lerde Ulusal Tarama Standartlarına göre, meme kanseri için 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlar 2 yılda bir mamografı çekilerek, serviks kanseri için 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınlar 5 yılda bir hpv testi veya smear almak suretiyle ve kolorektal kanser için 50-69 yaş aralığındaki tüm kadın erkek herkes 2 yılda bir gaitada gizli kan bakılarak, ücretsiz olarak taranmaktadır” diye konuştu.
Kastamonu’da KETEM’in 2009 yılında kurulduğunu hatırlatan Kutlu, şöyle konuştu: “2010 yılı itibariyle toplam 3 bin 769 kişi tarandı. KETEM’de poliklinik sayısı ise 5 bin 103’dür. Tespit edilen meme kanseri sayısı da 10’dur. Bunun yanında tespit edilen serviks kanseri sayısı ise 1’dir. Kanserde erken tanı, tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, tedavi giderlerini azaltır, doku ve organ kaybını önler, sakatlık bırakmaz ve hayat kurtarır”
Konuşmaların ardından daha önceden yakalandığı meme kanserini yenen ve Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi, hastalığı hakkında yaşanan süreci ve yaptıklarını anlattı. Daha sonra Prof. Dr. Selma Tükel ise, meme kanseri hakkında katılımcılara bilgi verdi.