Manisa Haberleri

KARSLI ÖĞRENCİLER KARS MATEMATİK TÜRKÇE OLİMPİYATLARINDA YARIŞTI

Haber 08.04.2013 20:16 Pazartesi
Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kars Matematik Türkçe Olimpiyatları (KARSMATO) Olimpiyatlarının ödül töreninde yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişip kalkınmasında yetişmiş neslin ve insan gücünün çok önemli olduğunu kaydetti.
Belediye Başkanı Bozkuş, Özel Sultan Alparslan Koleji’nin düzenlemiş olduğu il geneli KARSMATO olimpiyatlarının ödül törenine katıldı.
Bozkuş, bu çerçevede dünyanın neresinde olursa olsun kalkınmış ülkelere bakıldığında bu ülkelerin beyin göçü aldığının görüleceğini söyledi.
Bu anlam içerisinde öğrencilerin ilköğretim çağında, bu tür olimpiyatlara özendirilmesinin kendini mutlu ettiğini ifade eden Başkan Bozkuş; “Bu ve benzeri yarışmalara ihtiyaç var. Bu çerçevede Özel Sultan Alparslan Kolejinin objektif bir şekilde ilimizin genelinde bir olimpiyat düzenleyerek ciddi bir çalışmaya imza attıklarını görüyoruz. İnanıyorum ki bu olimpiyat birçok eğitimciye örnek olacaktır” dedi.
Bu çalışmaların ardından Kars’ta üniversite sınavlarında iyi bir seviyenin yakalandığını görmek istediklerine de değinen Başkan Nevzat Bozkuş, “Bu çalışmalarla 1970’lerdeki Kars Alparslan Lisesi’nin başarı oranlarının yakalandığını görmek istiyoruz. Bizlerde bu tür programları önemsiyoruz. İlimiz, Ülkemiz ve diğer okullar için iyi neticeler verecek bir yarışa vesile olmasını temenni ediyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.
KARSMATO’YA BİN 400 ÖĞRENCİ KATILDI
Özel Sultan Alparslan Koleji Müdürü Fatih Akaslan, 7 ilçe ve merkezden bin 400 öğrencinin katıldığı KARSMATO ile eğitim kalitesinin düşük olduğu Türkiye genelinde Kars’ın durumunu ortaya çıkardıklarını vurguladı.
Akaslan, okuduğunu anlama üzerine öğrencilerin çok önemli ihtiyaçları olduğunu tespit ettiklerine dikkat çekti. Akaslan; “Bu olimpiyatlar sayesinde bunu net olarak gördük, artı ileri seviyede Matematik sorularımızla, Kars’ın Matematik alanında beyin takımını ortaya çıkarmış olduk. Çalışmalarımız bununla sınırlı kalmayacak ve devam edecektir” şeklinde konuştu.
KARSMATO Olimpiyatlarına Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Alkış, KARSİAD Genel Sekreteri Cengiz Kaya, Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yunus Yılmaz, Kars İl Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Kan, DSİ Bölge Müdürü Hayati Çelenk ve çok sayıda davetli katılırken tören olimpiyatlarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve Kolej korusunca seslendirilen şarkılarla sona erdi.