Manisa Haberleri

Japon Çift Türk Geleneklerine Göre Evlendi

Haber 11.04.2013 19:25 Perşembe

Kültür gezisi kapsamında folklor uzmanı ve araştırmacıların yer aldığı grupla Türkiye'ye gelen Hideyuki-Mika İshida isimli Japon çift, Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Darkale köyünde Türk örf ve adetlerine göre düzenlenen düğün töreniyle dünyaevine girdi.

\r\n

İsviçre'de yaşayan Türk Halkoyunları Uzmanı Bahri Ertek'in Türkiye'ye yönelik halk oyunları seminerleri kapsamında İsviçre, Avustralya, Güney Afrika, ABD, Kanada, Japonya, İngiltere, Almanya ve Yunanistan'dan gelen 60 kişilik grup, Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa'nın Soma ilçesinde incelemelerde bulundu. Dünyaca ünlü halk oyunları öğreticileri, hem bölge kültürünü görme fırsatı buldu hem de zeybek, harmandalı gibi Türk kültürüne ait yöresel oyunları inceledi. Grupta yer alan Hideyuki-Mika İshida isimli Japon çift ise, gezinin ardından Soma ilçesi Darkale köyünde düzenlenen düğünle dünyaevine girdi. Tarihi Darkale köyünde düzenlenen düğün törenine Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, Belediye Başkanı Hasan Ergene, kamu kurum ve kuruluş amirleri, köy sakinleri ve vatandaşlar katıldı. Mika Ishıda'ya köylü kadınlar tarafından kına eğlencesi yapıldı. Ata bindirilen Mika Ishıda, davul zurna eşliğinde köy meydanına getirilerek, burada düğün töreni gerçekleştirildi. Gelin ile damadın 'Efelerin Efesi' türküsünü birlikte seslendirmesinin ardından yabancı heyetin halk oyunları gösterilerinin yanı sıra takı töreni ve ikramların yapılmasıyla düğün töreni sona erdi.

\r\n

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, bölgenin kültürünün gelecek nesillere aktarılmasına büyük önem verdiklerini belirterek, "Bu doğrultuda özellikle halk oyunları alanında imkanlarımız ölçüsünde her türlü desteği veriyoruz. Yabancı konuklarımızı da en iyi şekilde ağırlayarak Darkale köyünde Japon bir çifte de Türk örf ve adetlerine has bir düğün töreni gerçekleştirdik" dedi.