Manisa Haberleri

ÇOCUKLAR SOKAKTA SOLMAYACAK

Haber 12.04.2013 12:29 Cuma
Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın ‘Çocuklar Sokakta Solmasın Adıyaman Çocuk Merkezi’nin açılışı yapıldı.
Merkezin açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan çocuklar birlikte yaptı.
Açılışta konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, çocuklara yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu kaydederek, “Bizim geleceğimiz çocuklardır. Çocuğa yapılan yatırım geleceğimizi kurtarır. Çocuğu koruduğumuzda, koruyucu ortamlar oluşturduğumuzda geleceğimizi teminat altına alıyoruz. Çocuklarımızı korunmasını her türlü ihmal, istismardan korunmasını güvence altına almış bir milletiz. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünü kurarak, çocuklara ilişkin tüm politikaları gerçekleştiren, yaygınlaştıran ve değerlendiren bir Bakanlığımız. Çocuklarımızın korunmasını sadece kurumlarla olmaz. Sivil toplum kuruluşlarının desteği lazım. Bu hizmet bir örnektir. Hayat Vakfını kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Vali Mahmut Demirtaş ise, Hayat Vakfı'nın ciddi ve önemli bir projeye imza attığını belirterek, “Adıyaman’ın en önemli problemlerinden birisi sokak çocuklarıdır. Hayat Vakfı çocuklarımızı sokaktan alarak kitapta tanıştırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Emeği gecen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
AK Parti Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, vakıf hizmetlerinin en esaslı hizmetlerinden biri olduğuna işaret ederek, “Burada vakfımızın yetiştirdiği öğrencileri görmek bana ayrı bir mutluluk veriyor. Vakıfçılığı Adıyaman’a taşımak ve onların hoşgörüsüyle güzel işler yapılacaktır. Genç arkadaşlarımız yeni projeler geliştirecek. Çocuklarımızın ailelerinin ve çocuklarının sorunlarını dinliyorlar” diye konuştu.
Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, merkezin ikinci şubesinin açacakları sözünü verdi.
Hayat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özdemir, Çocuklar Sokakta Solmasın projesinin 1998 yılından beri sürdürüldüğünü belirterek, “Proje ile ilköğretim çağında, ailesiyle birlikte yaşayan ve sokakta çalışan çocukları sokakta çalışmaya iten nedenleri araştırıp ortadan kaldırmaya, daha ilerlerde sokak çocuğu olmalarını engellemeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Projemiz 2001 Eylül ayından bu yana Adıyaman’da yürütülüyor. Bu gün açılışı yapılan Çocuklar Sokakta Solmasın Adıyaman Çocuk Merkezi’nde 11 aile ve 18 çocuk hizmet alıyor. Çocuklar sokakta veya ilgili kurum ve kişilerin önerisiyle belirleniyor, evleri ziyaret ediyor. Merkezimizin çalışmaları tanıtılıyor ve merkeze davet ediliyor” dedi.
Açılışa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, mütevelli heyeti üyeleri, gönüllüler, bürokratlar ve çocuklar açılışa katıldı.