Manisa Haberleri

OTİZMLİ ÇOCUKLAR PEYNİRCİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

Haber 12.04.2013 12:48 Cuma

Salihli ilçesindeki özel bir Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim alan Otizm tanılı çocuklar ve aileleri, Otizm Farkındalık Etkinlikleri kapsamında Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu’nu makamında ziyaret etti.

\r\n


\r\nTanı ve özellikleri açısından diğer engel gruplarından farklılık gösteren Otizmli çocuklar hakkında Kaymakam Peynircioğlu’na bilgi veren Merkezi Müdürü Ercan Karaca, "Otizm bir gelişim bozukluğu olarak dikkat çeken nöropsikiyatrik bir hastalık. İki yaş civarında sosyal etkileşimde, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranışlar ve sınırlı ilgi alanlarıyla belirtilerini gösteriyor ve tanılama için çocuk psikiyatristinin değerlendirmesini gerektiriyor. Erken tanı ve yoğun özel eğitim desteği ile belirtilerin azaldığını görebiliyoruz. Zihinsel gerilik eşlik etmediğinde bu çocuklar eğitimlerini normal akranları ile kaynaştırma eğitimi olarak sürdürebiliyorlar. Bir de bu çocukların özelliklerine göre bağımsız olarak Otistik Çocuklar Eğitim Merkezleri ile bir ilkokulun bünyesinde Otistik Çocuklar Eğitim Sınıfları açılabiliyor. Böyle bir sınıfın ilçemizde Gazi İlkokulu'nda açılmış olmasından aileler oldukça memnun" dedi.
\r\nKaymakam Ertan Peynircioğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, bu çocukların ihtiyaç duyduğu eğitim ve kurslara her zaman destek vereceklerini ve özel eğitim gerektiren çocukları önemsediklerini belirtti.