Manisa Haberleri

UŞAKLI SANAYİCİLER İŞVEREN PRİM DESTEĞİNİN UZATILMASINI İSTİYOR

Haber 12.04.2013 12:53 Cuma
UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, 5084 sayılı teşvik yasasının kent ekonomisine ciddi katkılar sağladığını belirterek, “Uygulamadan kaldırılan 5084 sayesinde firmalarımızın rekabet gücü arttı. 5084’deki SGK işveren prim desteğinin devam etmesini arzu ediyoruz” dedi.
Uşak protokolü ve işadamları 2012 sonunda uygulaması sona eren 5084 sayılı teşvik kanununu, Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nin (USOB) ev sahipliğinde yapılan toplantıda değerlendirdi. Toplantıda 5084’ün kent ekonomisine sağladığı katkılar masaya yatırılırken SGK işveren prim desteğinin devam etmesi ile ilgili çalışmalarda konuşuldu. Toplantıya Vali Mehmet Ufuk Erden, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik, UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet ve USİAD Başkanı Hasan Yıldırım ile işadamları katıldı. Toplantıda yeni teşvik sisteminden kentin nasıl faydalanması gerektiği de konuşulurken 5084’ün kent ekonomisine ciddi katkı sağladığı ve firmaların uluslara arası alanda rekabet gücünü arttırdığı anlatıldı.
UOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım yaptığı konuşmada, üretim ve istihdamı arttırmak için devlet desteğinin önemine değinerek, “49 ilde uygulanan ve 2012 sonunda sona eren 5084 ilimize önemli katkılar sağladı. Biz iş dünyası olarak SGK işveren pirim desteğinin devam etmesini arzu ediyoruz. Bu yönde bir takım çalışmaların olduğunu biliyoruz. İşveren prim desteğinin uzatılması için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz” dedi.
Vali Mehmet Ufuk Erden ise ilin kalkınması için tüm aktörlerin birlik beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini belirterek bu anlamda düzenlenen toplantıyı önemsediğini ifade etti.
Toplantı sonunda kent ekonomisini güçlendirmek, üretim ve istihdamı arttırmak amacıyla lobi çalışmalarına da önem verilmesi benimsendi. SGK işveren prim desteğinin uzatılması ve Uşak’ın da bundan faydalanması için gerekli girişimlerin birliktelik içerisinde yapılması da kararlaştırılırken UOSB yönetimi toplantı sonunda Vali Erden ile Rektör Çelik’i bölgedeki fabrikaları gezdirdi.