Manisa Haberleri

’RÜYA GİBİ GEÇTİ’ FİLMİ ÇEKİMLERİ BAŞLIYOR

Haber 12.04.2013 13:19 Cuma
Konyalı sinema ve dizi yönetmeni Mehmet Taşdiken, yeni bir sinema filmi projesi olan “Rüya Gibi Geçti” isimli bir aşk hikayesini konu filmin çekimlerine yakın zamanda başlayacağını ifade etti.
Mehmet Taşdiken yaptığı açıklamada, başrolünde Cemal Hünal gibi ünlü isimlerin de yer alacağı sinema filminin hikayesini dünya edebiyatının en büyük yazarlarından birisi olarak gördüğü Rus Yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin “Ezilenler” adlı romanından günümüze uyarladığını belirtti. Mayıs ayında İstanbul’da çekimlerine başlanacak sinema filminin şu anda hazırlıklarının devam ettiğini dile getiren Taşdiken, vizyona ise önümüzdeki yıl kış aylarında sokmayı düşündüklerini kaydetti.
Kendisine göre, Dostoyevski'nin dünya edebiyatının en büyük romancılarından birisi olduğunu aktaran Taşdiken, "Tüm hayatım boyunca ilham aldığım, mürebbiye ve çok önemli bir hoca olarak gördüğüm bir isimdir. O da insani değerleri daima ön planda tutuyor olmasından, her türlü kötü olumsuz karşılaşmalardan insani bir mesaj çıkarıyor olmasından kaynaklanıyor. Böyle bir romandır. 150 yıl önce tamamen başka coğrafyada, tamamen başka insanların, kültürlerin, başka zamanların içerisinde geçmiş bir olayı biz bugün yine coğrafyayı, zamanı, kültürü, insanları değiştirdiğimiz zaman insanlığın ve insanlar arasındaki ilişkilerin, insani değerlerin hiçbir zaman değişmeyeceğini, demode olmayacağını anlatan bir romandır. Zaten büyük romanlar hiç ölmezler, zaman geçtikçe değerleri daha artar, bana göre değeri çok yüksek bir romandır. Ben de bunu mümkün olabildiğince günümüze, günümüz insanlarına ve hayatına uyarlamaya çalıştım elimden geldiği kadar” dedi.
Ünlü dizi ve sinema oyuncusu Cemal Hünal da, Taşdiken’in senaryosunun kendisinin hiç abartmadan yıllardır okuduğu, en edebi yazılmış bir senaryo olduğunu belirterek, “İnanılmaz bir güzel bir bütünlüğü var içinde. Hayatın hem çok güzel, hem acı, gerçeklerine dayanan, insanların hem güzelliklerini, hem çirkinliklerini, hem güçlü tarafları, hem zayıflıklarına değinen çok güçlü bir hikaye, çok güçlü bir uyarlama. Ve yazılması, uyarlanması inanılmaz zor bir senaryoya girmiş ve çok başarılı bir şekilde altından kalkmış. Okuduğumuz zaman çok şaşırdım, çok etkilendim. Zaten sayfadayken senaryo yutuyor insanı. Onun için çok heyecanlıyım aslında bu projede yer alacağım için ve çok büyük bir onur tabi beni bu proje için seçmiş olması. Rüya Gibi Geçti adlı sinema filmi, bir aşk hikayesi” diye konuştu.