Manisa Haberleri

BAKAN EKER’DEN İŞ ADAMLARINA GÜNEYDOĞU’YA YATIRIM ÇAĞRISI

Haber 12.04.2013 13:17 Cuma
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Çözüm süreciyle birlikte bölgenin bugüne kadar kullanılmayan kapasitesi, potansiyeli harekete geçti. Başkent iş adamlarımızı da aynı çabanın içerisinde yer almaya davet ediyorum" dedi.
Bakan Eker, Başkent İşadamları ve Sanayicileri Derneği'nin Çankaya'da bulunan dernek binasının açılışını yaptı. Açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Yardımcısı Kutbettin Arzu ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rahmi Bıyık da katıldı.
Açılışta konuşan Bakan Eker, "Bugün hayırlı bir teşebbüs için buradayız. İş camiamızın, yeni bir kuruluşunun açılışına şahit oluyoruz" diyerek başladı. İş adamlarının sadece şahsi işleri için çalışmadığını belirten Eker, "O son derecede dar, sınırlı, küçük bir faaliyet olur. İş adamı içinde yaşadığı toplumun ekonomisine daha çok katkı sağlama, o ekonomik hayatı canlandırma, bulunduğu bölgenin hatta ülkesinin sınırlarının dışına çıkarma, böylece kendi ülkesinini daha fazla gelişeceği ortamın oluşmasına katkı sağlayan kişidir" dedi.
Dünyanın yüzlerce ülkesine Türkiye'den iş adamları ve sanayicilerin hizmet götürdüğünü, ürün sattığını ve bir takım faaliyetler yaptıklarını anlatan Eker, "Tarımda da böyle. Bugün Türkiye'nin tarım ihracatı 16 milyar dolara ulaştı. Ürün çeşidimiz bin 500'ü geçti. Yaklaşık 185 ülkeye bin 500'ün üzerinde ürün satıyoruz. Yani neredeyse dünyada tarım ürünü satmadığımız ülke kalmıyor. Önümüzde gidecek hala yol var. Çünkü hala geliştireceğimiz bir kapasite var. Buna inanıyoruz. Bunun için gerek verimlilik artışı gerek bilgi ve teknoloji kullanımı, gerek mekanizasyon gerekse diğer girdilerin hepsini daha iyi değerlendirmek durumundayız" şeklinde konuştu.
Bir ülkede ekonominin, iş aleminin ve ticaretin en çok istediği şeyin "güven, istikrar ve huzur" olduğunu vurgulayan Eker, "Türkiye son 10 yıl içerisinde demokrasisini geliştirirken, sivilleşirken ekonomisini geliştirdi, birçok siyasi, idari, hukuki reformlar yaptı. Sistemini sivilleştirdi, dünya entegre hale getirdi. Sahip olduğumuz değerler, evrensel insani değerler çerçevesinde biraz daha iyi noktaya taşındı. Şimdi ayağımızda bir pranga var. Türkiye'nin kanının akmasına, Türkiye'nin gözyaşı dökmesine sebep olan bir problem. Şimdi bunu çözmeye çalışıyoruz. Çözüm sürecinin başlamasıyla dalga dalga yayılan umut özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılan umut, önemli bir gelişmenin de işaretlerini veriyor" dedi.
Bakan Eker, dün memleketi Diyarbakır'da bir fuar açılışına katıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: "Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen iş adamlarıyla görüştüm. Çok önemli bir umut ve beklenti var. Bu çözüm süreciyle birlikte o bölgenin bugüne kadar kullanılmayan kapasitesi, potansiyeli bu süreçle birlikte harekete geçti. Başkent iş adamlarımızı da aynı çabanın içerisinde yer almaya davet ediyorum. O bölgede büyük bir imkan var, büyük bir potansiyel var, büyük bir alt yapı var ve bu daha da gelişecek. Şu anda orada inşa edilen barajlar, sulama kanalları, dünyanın bir alanda tarımdaki en büyük toplulaştırma projeleri orada yapılıyor. Bunun yaratacağı üretim potansiyeli, bunun sanayiye dönüşmesi, tarıma dayalı gıda sanayinin gelişmesi ve Ortadoğu ülkeleri, biz Türkiye'deki Kürt meselesini çözdüğümüzde, terör belasından kurtulduğumuzda prangaları atmış olacağız. Bizim kendi yarasını kendi tedavi edebilme iradesini ortaya koyabilen bir devlet olarak, Ortadoğu'daki hem etkinliğimiz, hem model olma, hem ticari hem iktisadi, hem de diğer alanlarda gücümüz artar. Yalnız yatırım ve o bölgeden yapacağımız ihracat ile çok daha geniş bir coğrafyayı, Afrika'ya kadar Ortadoğu ve Kafkaslar, Orta Asya'ya kadar çok geniş bir coğrafyaya Türk iş adamları olarak yayılma imkanımız olur. Aslında bu çaba kutlu bir çaba. İnanmış iş adamlarının bir gaye uğruna bir araya gelmesi, gücünü birleştirmesi ve bunu daha insanlık için, Türkiye için daha iyi bir kaynağa dönüştürmesi önemli bir çaba."