Manisa Haberleri

HAZAR ULUSLARARASI SU TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI BAKÜ’DE DÜZENLENDİ

Haber 12.04.2013 12:47 Cuma
Azerbaycan önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yaptı. Hazar Uluslararası Su Teknolojileri Konferansı Bakü’de düzenlendi.
Bu yıl ilki gerçekleştirilen konferansa Türkiye Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.
Fuar, “Su medeniyettir susuz hayat olmaz” sloganıyla yola çıkan Azerbaycan Devlet Su İdaresi (AZERSU) tarafından düzenlendi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tecrübelerini Azerbaycan’la paylaşmaya hazır olduklarını belirterek, ”Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı işbirliğinin daha da artmasını arzu ediyoruz. Birleşmiş Milletler Dünya Ormancılık Zirvesi hep New York’ta yapılıyordu. Biz bu sene Türkiye’de yapılmasını talep ettik. Geçtiğimiz pazartesi günü bu forum İstanbul’da başladı. Gerçekten çok başarılı oldu ve önemli kararlar alındı. Fidan üretimiyle ilgili büyük faaliyetlerimiz var. Şu anda yılda 500 milyon adet fidan üretiyoruz. Eskiden İstanbul’da içme suyu kaybı yüzde 65’di. Öncelikle içme suyu şebekesinin yenilemesine başladık. Tek tip boru kullandık ve yılda 1100 kilometre içme suyu borusu döşedik. Aşağı yukarı kısa zamanda 6500 kilometre içme suyu borusu döşeyerek yüzde 90’nını tamamen yeniledik” diye konuştu.
Forumda ayrıca,”içme suyunun temizlenmesi için geliştirilebilecek teknolojiler, atık ve yağmur sularının arıtılması ve su kaynaklarının etkili kullanılması” konuları tartışıldı.
Bu yıl ilki gerçekleştirilen organizasyonlara ilgi oldukça fazlaydı. Baku Expo Center’daki fuara dünyanın 30 ülkesinden 100'ü aşkın firma katıldı. Firmalar su teknolojisinin en son ürünlerini Bakü’de sergiledi. Fuarda Türkiye’yi kalabalık bir heyet temsil etti.