Manisa Haberleri

İŞKUR’DAN ÖĞRENCİLERE ‘MESLEK SEÇİMİNE DESTEK DERGİSİ DAĞITIMI’ BAŞLANGIÇ TOPLANTISI

Haber 12.04.2013 13:39 Cuma
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen programda öğrencilere, ‘İş Kur Meslek Seçimine Destek Dergisi Dağıtımı’ başlangıç toplantısı yapıldı.
Arif Molu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Bekar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Bekar, “Öğrencilerimizin kendi alanlarını sağlıklı bir şekilde tercih ederek bulmaları ve öğrencilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla bu projenin yerine getirileceğini düşünüyorum. Bu amaçla İş Kur'da bulunan meslek danışmanlarımızın yapacağı çalışmalarla öğrencilerimizin daha sağlıklı bir meslek seçimi gerçekleştireceğini düşünmekteyiz. Bu anlamda İş Kur'un yapmış olduğu çalışmalara destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İl Müdürü Ahmet Ayçiçek ise, “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan, kariyer planlamasında tüm ortaokul ve lise öğrencilerine referans niteliği taşıyacak olan meslek seçimine destek dergisinin uzun süren hazırlık çalışmaları tamamlanmış ve dağıtım aşamasına gelinmiştir. İŞKUR meslek seçimine destek dergisinin yayınlamasının temel amacı; gençlerin meslek seçiminde yaşadıkları kararsızlıkları aşmaları, kendi kararlarını verebilmelerini ve verdikleri kararların sorumluluğunu üstlenmelerini, ailelerin de meslek seçimi konusunda farkındalıklarının arttırılması noktasında katkıda bulunmaktır. Bilinçli bir desteğe ihtiyaç duydukları gerçeğinden hareket ederek henüz yolun başında olan gençlere ve ailelerine ‘İŞKUR Meslek Seçimine Destek Dergisiyle’ yardımcı olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da, “Geleceğinizi yönetmek için bütün alacağınız kararlar, yönetiminizdeki isabeti gösterecektir. Eğitim sisteminde eğer rehberlik yapılmazsa insanlar bir zaman sonra meslek sahibi oluyorlar, belli bir kariyer yapıyorlar ama mutlu değiller. Çünkü o kişinin öz yapısı ile buluşan bir meslekle eşleşmiş değil veya gerekli eğitimini aldı, tecrübesi var ancak doğru iş kolunu göremedi, böyle olunca da olması gereken noktanın daha altında bir görevde çalışıyor olduğunu görüyoruz. Bunlar gelecekteki hatalar, bu hataların düzeltilmesi bugün verilecek danışmanlık ve rehberlik ile doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.