Manisa Haberleri

HKÜ’DE KUTLU DOĞUM HAFTASI

Haber 12.04.2013 13:39 Cuma
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) Kutlu Doğumu’nun 1442’nci yıl dönümü duygu yüklü bir programla kutlandı. Suriyeli minik öğrencilerin renk kattığı, Afrikalı öğrencilerin Kuran-ı tilaveti ve şiir okuduğu etkinlikte Grup Dergah da dinleyicileri ilahilerle tasavvuf yolculuğuna çıkardı.
HKÜ Sosyal Etkinlik Kulübü tarafından Hukuk Fakültesi Amfisi’nde gerçekleştirilen etkinliğe HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir, eşi Halime Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hanifi Aslan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Suriye Okulu’ndan ilköğretim düzeyinde 60 Suriyeli öğrencinin de renk kattığı programın açılışında Sosyal Etkinlik Kulübü Başkanı Hüseyin Kuş, programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Sosyal Etkinlik Kulüp Danışmanı Öğretim Görevlisi İsa Halis, konuşmasında, “Bundan 1442 yıl önce yeryüzü Hz. Muhammed (SAV) nuruyla aydınlandı. Bu aydınlık o günden bu yana gönül verenlerin kalbini, aklını ve ruhunu aydınlattı. Gönül veren toplumların da saadetini sağladı. Hatta inanmayanlar bile onun nuruyla sosyal hayatlarını devam ettiriyorlar. İnsanlar neyin iyi, neyin kötü olduğunu, neyin helal, neyin haram olduğunu onunla öğrendi. Kadınların değerinin olmadığı, insanların hayvan gibi satıldığı bir toplumu en kısa zamanda dünyanın en medeni halkı haline O getirdi. Onun mesajlarıyla insanlığın kurtulduğunu o asır gördü. Ben inanıyorum ki bu asır yeniden bütün ihtişamıyla görecek ve 21. yüzyıl Hz. Muhammed asrı olacak. Cenab-ı Hak hepimizi onun izinden ayırmasın onu anlamak ve onun mesajlarını yaşamak imkanı versin” dedi.
Suriyeli minik öğrencilerle yakından ilgilenen ve onlarla Arapça selamlayan HKÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir de açılış konuşmasında, kendi yaptığı bir araştırmada en güzel şiirlerin hem Türkçe’de, hem Arapça’da, hem de diğer dillerde Hz. Muhammed için yazıldığını ve dini, dili, ırkı, ülkesi ne olursa olsun bütün milletlerin O’nun sayesinde kardeş olduğunu dile getirdi. Prof.Dr. Özdemir şunları söyledi: “Biz şefkatle, merhametle ve sevgiyle peygamberimizi anlayıp, O’nun sevgisini sadece annemize, babamıza, arkadaşımıza, sevdiklerimize değil, hayvanlara ağaçlara, bütün canlılara yansıtmak durumundayız. Birbirimize karşı sevgi ve şefkatle muamele etmek durumundayız. O insanlığın gelmiş geçmiş en büyük lideridir ve her konuda bize model olacak örnekler O’nun hayatında var. O’nu ne kadar tanırsanız kendi hayatınızda da o kadar zenginlik görürsünüz. Peygamberler birer pusula gibidir. Bize hep doğru istikmameti gösterir. Bize nefsimiz, arzularımız başka istikametler gösterebilir. Pusulanız peygamberimiz olsun, o zaman yanlış yere gitmezsiniz. Bu kutlu doğum haftasının O’nun mesajını anlamak için bir vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
Rektör Özdemir, daha sonra konuşmasını Suriyeli öğrencilerle Arapça olarak açıkladı.
TASAVVUF YOLCULUĞU
Yapılan konuşmaların ardından Somalili HKÜ öğrencisi Şuayip Ali ‘Gel Ey Muhammed’ adlı şiiri, Senegalli Zirve Üniversitesi öğrencisi Hafız Abdurrahman Ba ise Kur'an okudu. Hz. Muhammed’in güzel sözlerinden oluşan slayt gösterisinin ardından programa konuk olarak Şanlıurfa’dan katılan Grup Dergah ise söyledikleri birbirinden güzel ilahilerle dinleyicileri adeta tasavvuf yolculuğuna çıkardı. TRT’de yayınlanan Vatan Yarası filminde okudukları eserler ile ses getiren Grup Dergah konseri dinleyicilerden büyük alkış aldı. Özellikle Suriyeli öğrenciler ilahileri dinlerken büyük coşku yaşadı. Program sonunda davetlilere gül suyu ile lokum ikram edilip, gül ve karanfil dağıtıldı.