Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

FİSKOBİRLİK İHALE ŞARTNAMESİ HUKUKA AYKIRI

Haber 12.04.2013 13:53 Cuma
CHP Görele İlçe Başkanı Fikri Bilge FİSKOBİRLİK’in ilçedeki gayrimenkul satışıyla ilgili şartnamenin hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü.
CHP İlçe Başkanı Fikri Bilge, FİSKOBİRLİK’in satış kararı aldığı gayrimenkuller içerisinde yer alan Görele’deki 2 bin 550 metrekarelik alanla ilgili ihale şartnamesinin çelişkili maddeleri yer aldığını ve bilirkişi fiyat tespitinin çok altında bir bedelle satışa çıkarılacağını söyledi.
Bilge yaptığı açıklamada “FİSKOBİRLİK’in Görele’deki gayrimenkulünün satışa çıkarılmaması adına yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda dikkat çeken sonuçlara ulaştık. Bunlar içerisinde ihale şartnamesinde 24. maddede ihaleyi alan kişinin Fiskobirlik’in muvafakati olmadan satın aldığı gayrimenkulü başkasına devredemez hükmü ve 26. maddede ise 'sözleşmede hükmü bulunmayan hususlarda Fiskobirlik”in kararları geçerlidir' kaydı vardır. Bu maddeler hususunda İstanbul 13. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararı ise ihalenin iptalini gerektirdiğidir” dedi.
Görele’deki FİSKOBİRLİK gayrimenkulünün gerçek bedelinin altında satıldığını da kaydeden Bilge “Görele Sulh Hukuk Mahkemesi’nin bilirkişi kararıyla gayrimenkulün değeri 7 milyon 851 bin TL olarak tespit edilmişken, FİSKOBİRLİK burayı 2 milyon 550 bin TL’ye satışa çıkarmıştır.İhalenin en çarpıcı yönü ise Akyürek Kardeşler Şirketine ait firmanın ihaleye çıkarılan gayrimenkul üzerinde satış bedeli olan 2 milyon 500 bin TL’lik ipoteği bulunmaktadır.Bu tablo karşısında 24. ve 26. ihale şartnamesini de dikkate aldığımızda ortaya düşündürücü sonuçlar çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.