Manisa Haberleri

AVUÇ İÇİ DAMAR TANIMA SİSTEMİYLE SAĞLIK HİLELERİ BİTİYOR

Haber 12.04.2013 13:58 Cuma
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından öngörülen ve 1 Nisan'dan itibaren özel hastanelerde uygulaması zorunlu hale gelen Avuçiçi Damar Tanıma Sistemi Bartın Özel Aktıp Merkezi'nde uygulanmaya başlandı.
Bartın’da bulunan Özel Aktıp Merkezinde uygulanmaya başlanan Avuçiçi Damar Tanıma Sistemi ile başkasının ismiyle sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve ilaç yazdırmak sona erecek. SGK tarafından Avuçiçi Damar Tanıma Sistemi, T.C. Kimlik Numarası başvurularda ortaya çıkan usulsüzlüklerin ortadan kaldırılması amacıyla uygulamaya sokuldu. SGK'nın yeni güvenlik sistemi olarak uygulattığı avuç içi damar tanıma sistemi, damar yapısı üzerinden çıkarılan kişisel biyolojik şifreyle işlem yapılmasını sağlıyor. Bu sistemle hastalar sağlık merkezlerinde ve hastanelerde kimliklerini göstererek kendilerini avuç içi damar tanıma sistemiyle tanıtacak. Bir hastanın daha önceden sistemde kaydı yoksa cihaza her iki elinin avuç içindeki damar bilgileri okutularak kaydı yapılacak. Daha sonraki başvurularında da kimlik doğrulaması için tek elinin cihaza okutulması yeterli olacak. Sistem onay verdiğinde hasta sağlık hizmetinden yararlanmaya başlayacak.
Cihazın işleyiş sistemiyle alakalı bilgi veren Bartın Özel Aktıp Merkezi Bilgi İşlem Sorumlusu Ümit Küçük Turgut, şöyle konuştu: “Cihazımız SGK’nın bizlere temin etmiş olduğu Avuçiçi Damar Tanıma Sistemidir. Hastamız geldikten sonra T.C. kimlik numarasını cihaza girip elini okutuyoruz. Sistemin faydası başkasının yerine muayene olunmasını, ilaç yazılması engelliyor. Böylece suistimaller ortadan kalkmış oluyor.”