Manisa Haberleri

KONYA’DA LALE ZAMANI ETKİNLİĞİ

Haber 12.04.2013 13:56 Cuma
Konya Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonu ile gerçekleştirilen "Konya’da Lale Zamanı" fotoğraf yarışmasının ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
Mevlana Kültür Merkezi’nde (MKM) düzenlenen programa, AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda ilk olarak İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Genç, "Hüznün Lalesidir Dünya" adlı konferans verdi. Konferansın ardından "Laleler Yarışıyor" adlı ödül törenine geçildi. Ödül töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Kitaplarda, ebru tablolarında ya da çeşitli eserlerin duvarlarında figür olarak gördüğümüz resim olarak gördüğümüz lale, lalemiz artık caddelerimiz de sokaklarımız da şehirlerimizi süslüyor. Laleyi Anadolu’ya getirenin Selçuklu ecdadımız diye biliyoruz. Konya lale açısından da önemli bir merkez olmuş, Selçuklu payitahtı olarak lale anavatanına dönüyor, şehrine dönüyor diye biz bu konularda çalışmaya başladık. Tabi lalenin uluslararası boyuta taşınması İstanbul eliyle oluyor. Bugün Türkiye’de toplam lale üretiminin yüzde 75’ini 80’ini Konya gerçekleştiriyor. Şehrimizi sokaklarımızı kendi ürettiğimiz lalelerle süsleyeceğiz” diye konuştu.
Konuşmasının ardından yarışmada birinci olan Volkan Başar’a 3 bin lira, ikinci olan Şadiye Yılmaz’a 2 bin lira, üçüncü olan Seyit Konyalı’ya bin lira ve jüri tarafından özel ödül alan 7 kişiye, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek tarafından ödülleri verildi. Ödül töreninden sonra "Selçuklu ve Osmanlı’da Lale Kültürü" adlı fotoğraf sergisinin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirdi. Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar sergiyi gezdi. Serginin gezilmesinin ardından MKM Salonu'nda "Lale, Gül ve Çevre" isimli tiyatro oyunu sergilendi. Programın çıkışında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından katılanlara saksıda lale dağıtıldı.