Manisa Haberleri

BAKAN MÜEZZİNOĞLU TC’YE AÇIKLIK GETİRDİ

Haber 12.04.2013 13:46 Cuma
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İzmir’e gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son günlerde tartışma konusu olan kamu hastanelerindeki "TC" ibaresi ile ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı. "TC" ile ilgili sürecin 25 Ekim 2012'de başladığını ancak çözüm sürecinde gündeme getirilmesinin kötü niyetli olduğunu ifade etti.
TC İBARESİ KALDIRILMADI
İzmir'deki medya temsilcileriyle Mövenpick Otel'de kahvaltıda bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu, fotoğraf ve görüntüye izin verilmeyen toplantının çıkışında soruları cevapladı.
Toplantıyı değerlendiren Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Sorular, daha çok çözüm süreciyle ilgiliydi. Bir de bizim Sağlık Bakanlığı'nda son bir haftadır oluşturulmaya çalışılan 'Türkiye Cumhuriyeti' veya 'TC' logosuyla ilgili soruları sordular. Biz de gerekli cevapları verdik. Bakanlıkla ilgili olanı dün de söyledim, defaatle de söylüyoruz. Bizim Sağlık Bakanlığı'nın yazışmalarının hiçbirisinde 'TC' ibaresi kaldırılmamıştır. Yalnız 2012 Mart ayında yapılan kurumsal çalışmaların sonucunda önceki Bakanımız Recep Akdağ Bey, yanılmıyorsam 25 Ekim tarihli genelgede logo değişikliği altındaki 'TC' kelimesini bırakmış ama yan tarafında da, 'Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı' yazıyor. Ondan sonraki kurumsal yapıda Halk Sağlığı Kurumu, kurumsal yapıda Kamu Hastaneler Kurumu, kurumsal yapıda İlaç ve Eczacılık Kurumu, başında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yazıldıktan sonra tekrar Türkiye Cumhuriyeti Halk Sağlık Kurumu, tekrar Türkiye Cumhuriyeti Kamu Hastaneleri Kurumu yazmaya gerek yok denilmiş. Şimdi 25 Ekim'deki hadise bir haftadır gündeme getiriliyorsa bu, Türkiye'nin gündemini farklı yerlere çekme amacı olanlara da bir fırsattır. Bu fırsatı hiç kimseye vermeyiz. Türkiye Cumhuriyeti'ni de bunlarla tartışılır hale getirmeyiz. Logomuzun altına da 'TC' koyduk, dolayısıyla tartışılacak bir konu yok."
SÜT BANKASINI MAYISTA
Süt bankasıyla ilgili bir soruya ise Bakan Mehmet Müzezzinoğlu, şöyle karşılık verdi: "Anne süt merkezlerini hastanelerde kurmakla ilgili kanun çalışmalarını yapıyoruz. Mayıs ayında hükümete ve Meclis'e getirmeyi planlıyoruz. Meclis kapanmadan bu dönemde de yasalaşma çalışmalarımız devam edecek."