Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN İÇME SUYU UYARISI

Haber 12.04.2013 14:04 Cuma
Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, bazı apartman ve sitelerde, içme suyunun depolarda bekletildiğini, bu durumun da suyun kirlenmesine sebep olduğunu hatırlatarak, apartman ve site yöneticilerini uyardı.
Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, site ve apartmanlardaki su depolarında bekletildikten sonra şebekeye gönderilen suyun, sağlıksız şartlar oluşturabileceği belirtildi. Yerel yönetimlerin, site ve apartman girişine kadar sağlıklı su getirmekle mükellef olduğu, bu noktadan sonra ise sorumluluğun site yönetimine geçtiği hatırlatılan açıklanmada, “Suyun site ve apartmanlarda bulunan su depolarında bekletildiği, daha sonra kullanıldığı sıkça görülmektedir. Su depolarının olumsuz şartları nedeniyle, sağlıklı gelen su kirlenebilmektedir. İçme ve kullanma suyunun, apartman ve sitelerdeki depolarda kirlenmesi, insanların sağlığı için potansiyel risk teşkil etmektedir” denildi.
Suyun bu şekilde depolanmaması gerektiği hatırlatılan açıklamada, şu uyarılara yer verildi; “Site ve apartmanlarda bulunan su depolarının şebekeye seri bağlanması, gelen suyun direkt giriş ve çıkış yapması, bekletilmemesi gerekir. Su depolarına gelen su bekletilecek ise, mutlaka depodan su basılmadan önce en fazla 0,5 ppm olacak şekilde klorlandıktan sonra basılmalıdır. Çünkü bekleyen sudaki serbest klor uçtuğundan azalmakta veya yok olmaktadır. Site ve apartmanlardaki su depoları, periyodik olarak temizlenmeli ve bakımı yaptırılmalıdır. Bu işlemlerin 6 ayda bir yapılması tavsiye edilmektedir.”