Manisa Haberleri

YAVUZSELİM OLAYLARINDA TUTUKLANAN 21 KİŞİYE TAHLİYE

Haber 12.04.2013 16:48 Cuma
Bursa’da 6 ay önce Yavuzselim ve Ulus Mahallelerinde çıkan olaylarla ilgili haklarında dava açılan 24’ü tutuklu 34 kişinin 2 gündür süren ilk duruşmasında 21 kişi tahliye edildi. Karar, adliye önünde toplanan sanıklar ve yakınları arasında sevinçle karşılandı.
Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından kurulan Bursa 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma, silahlı terör örgütüne üye olma, terör örgütü propagandası yapma ve terör örgütü adına suç işleme” suçlarından 5 ila 23 yıl arasında hapisleri talep edilen 24’ü tutuklu toplam 34 sanığın yargılandığı ilk duruşma 2 gün sürdü.
İlk gün 22 kişiyi dinleyen mahkeme, bugünkü duruşmada ise geri kalan 12 sanığı dinledi. Sanıklardan 9’u savunmasını ana dilinde yaptı. Tercüman yardımıyla ifadelerini Kürtçe veren sanıklar, suçlamaları reddederek demokratik haklarını kullandıklarını, KCK ve PKK ile bir ilgilerinin olmadığını söyledi.
“BİZ HER BASIN AÇIKLAMASINDA SALDIRIYA UĞRUYORUZ”
Davanın tutuksuz sanıklarından BDP Bursa İl Başkanı Mehmet Dilek, olay günü cezaevlerindeki ölüm oruçlarını protesto etmek için AK Parti il binasına siyah çelenk bırakacaklarını ifade ederek, “Emniyet yetkilileriyle görüşerek yürüyeceğimiz güzergahı bildirdik. Biz Bursa’daki her basın açıklamasında saldırıya uğruyoruz. Emniyet güçleri karşı tarafın bize saldırmasına müsaade etti. Karşı taraftakiler de bizi darp etmesine rağmen onlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Biz ölümler bitsin diye yürüyüş yapmak istedik ancak bir kişi hayatını kaybetti” dedi.
SAVCI, SANIKLARDAN SADECE BİRİNİN TAHLİYESİNİ İSTEDİ
Geniş güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirilen duruşmada mütalaasını veren savcı, ilk gün UYAP’a bağlı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yardımıyla Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nden Kürtçe ifadesi alınan K.S.’nin (25) tahliyesini istedi. Savcı, diğer sanıkların ise tutukluluğunun devamına karar verilmesini talep etti.
Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklardan Ahmet A. Mahir T. Mehmet K. haricindeki diğer tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. Bu karar, mahkeme heyetini ikiye böldü. Özgürlüğüne kavuşan sanıkların 8’i oy birliği, 13’ü ise oy çokluğuyla tahliye edildi.
KARAR SEVİNÇLE KARŞILANDI
Karar sanıklar ve yakınları arasında sevinçle karşılandı. Adliye önü, alkış ve zılgıtlarla inledi. BDP İl Başkanı Mehmet Dilek, adliye önünde toplanan sanık yakınlarına Kürtçe seslendi. Kalabalık adına konuşan BDP Parti Meclisi üyesi Ayla Yıldırım, 3 kişinin tahliye edilmemesi yüzünden 21 kişinin özgür bırakılmasına sevinemediklerini ifade ederek, kendilerine saldıran karşıt görüşlü kişilerin de ilerleyen günlerde yargılanmasını gerektiğini söyledi.
Polisin geniş güvenlik tedbirleri altında kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.
Merkez Yıldırım İlçesi Ulus Mahallesi’nde geçen sene ekim ayında cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla yürüyüş yapmak isteyen BDP’li grup ile karşıt görüşteki grup arasında çatışma çıktı. Olaylar sırasında başına isabet eden mermiyle ağır yaralanan 31 yaşındaki İlker Kaya, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 9 kişinin yaralandığı, 58 ev, iş yeri ve otomobilin zarar gördüğü olaylarda, 2 yağma ve 2 de memura mukavemet olayı gerçekleşti. 4 gün süren olaylar bölgeye sevk edilen çok sayıda polis ve jandarma ekipleri tarafından önlendi.