Manisa Haberleri

AFACAN 112 PROJESİ, BÖLGEDE İLK VE TEK

Haber 12.04.2013 16:54 Cuma
Ordu’nun Ünye ilçesinde "Afacan 112 Projesi" kapsamında, ilköğretim okulu öğrencilerine ilk yardımın ve 112 Acil Servis'in önemi kısa metrajlı bir film eşliğinde anlatılıyor.
Ünye’nin belde ve köylerinde ki okullara da giden 112 acil servisi ekiplerinin son durağı ise Ataköy Şehit İsmail Ustaoğlu İlköğretim Okulu oldu. Programa katılan Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, uygulamanın bölgede ilk ve tek olduğunu söyledi.
Ünye 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu personelleri tarafından İlkokul çağındaki çocuklarda ilk yardım bilincini oluşturmak, onları ilk yardım konusunda bilgilendirmek, 112'yi hangi durumlarda arayacakları konusunda bilgilendirmek, Ünye 112'yi tanıtmak amacıyla hayata geçirilen "Afacan 112 Projesi" kapsamında Ataköy Şehit İsmail Ustaoğlu İlköğretim Okulunda program düzenlendi.
Ataköy Şehit İsmail Ustaoğlu İlköğretim Okuluna 112 acil servisi ekiplerinin yanında Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem ve Ünye Sağlık Grup Başkanı Engin Aras da eşlik etti.
1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu personellerinin 20 dakikalık eğitim vermesinin ardından ambülâns tanıtımının da yapıldığı “Afacan 112” tanıtım programı, görsel ve müzik şeklinde ki öğretici materyallerle destekleniyor.
Programda konuşmada yapan Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, uygulamanın bölgede ilk olduğunu belirterek; “İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte ‘Afacan 112’ projesinin uygulamasını gerçekleştirmek için Şehit İsmail Usta İlk ve Ortaokulu’na gelmiş bulunmaktayız. Öğrencilerimize 1.sınıftan itibaren hem 112yi tanıma hem de ilk yardımda neler yapılabileceği konusunda bilgilendirme çalışması yapıldı. Bu çalışmanın sadece Ünye’de yapılıyor olması bu projenin önemini bir kat daha artırıyor. Biz bu çalışmayı Sağlık Müdürümüz ile birlikte önümüzdeki yıllarda da geliştirerek uygulamayı düşünüyoruz. İlkyardım ve 122 konusunda toplum olarak da çok bilinçli olduğumuz söylenemez. Biz yetişkinlerde dahi bu zaaf var. Küçük yaşlardan itibaren başlayarak İlkyardım ve 112 Acil yardım bilgilendirmelerinin yapılması büyük önem arz ediyor. Öğrencilerimiz yapılan sunumlarla Ambulansı da inceleme şansı buldular. Verimli bir sunum yapıldığını düşünüyorum” dedi.
Ünye Sağlık Grup Başkanı Engin Aras ise konuşmasında, ilerleyen senelerde bu projenin daha da geliştirileceğini belirterek, “Müdürümüzün de dediği gibi seneye de bütün bir yıla yayarak biraz daha kapsamını genişletip 4 ve 5.sınıflara kadar İlkyardım ve 112 Acil eğitimlerini yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bu ilkyardım ve 112 acil eğitimini okullarımıza sunma fikri Ünye 1 nolu sağlık hizmetinde çalışanlarımızdan çıktı. Elimizden geldi kadar destek veriyoruz” diye konuştu.
Sağlık Müdürlüğü'nün organizesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, sabah ve öğlen olmak üzere günde 2 okula giden 1 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu personelleri, 21 Nisan’a kadar sürecek programda toplam 29 okula gidecek.