Manisa Haberleri

TÜRKİYE’NİN İLK SÜT SAĞIM PLATFORMU SEYDİŞEHİR’E AÇILDI

Haber 12.04.2013 16:53 Cuma
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Ortakaraören beldesinde Türkiye’de ilk olan 12 başlık koyun süt sağım platformu açıldı.
Açılışa Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, İl Tarım Ve Hayvancılık Müdür Vekili Bilal Ünal, Ortakaraören Belediye Başkanı Yusuf Kök, Yalıhüyük İlçe Tarım Müdür Vekili Binol Ünal, İlgün Süt Sağım Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Başak İlgün, Kesecik Belediye Başkanı Abdullah Ünver AK Parti İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, sivil toplum kuruluşu başkaları, işletme sahipleri ve davetliler katıldı.
Tesisin açılış konuşmasını yapan işletme ortaklarından Yusuf Beyaz, “İlgün Süt Sağım Sistemlerinin oluşturduğu bu sistem Türkiye’de il ve otomatik bir sisteme sahiptir. Çabet hayvancılık tesisimizde İvesi ırkı koyunlarla beraber toplamda 870 adet küçükbaş hayvanımız var. Bunların 560 tanesi anaç koyundur. Çiftliğimize Süt Sağım Tesisini kurduk. Bu tesiste 12 küçükbaş hayvanımızın otomatik olarak sütü sağılacak ve hijyenik olarak depolanacak. Bu sistemin maliyeti 45 bin TL. Bunu biz yüzde 50 hibe destekli şekilde aldık. Bu platformla birlikte ekonomik kalkınmayı hedefliyoruz. Küçükbaş hayvancılığın öncüsü olmak istiyoruz. Desteklerinden dolayı herkese teşekkür ederim” dedi.
Ortakaraören Belediye Başkanı Yusuf Kök ise, "Ortakaraören ilkleri yaşıyor. Belediyecilik sadece altyapı ve üst yapı hizmetlerini gerçekleştirmek değildir. Belediyeciliğin bir yanı da müteşebbisin önünü açmaktır. Müteşebbislerimizin her zaman yanındayız, destekçisiyiz. Belediye olarak 50 bin hektarlık alanı hayvancılığa açtık. Bu alanda 10 binden fazla büyükbaş ve 5 bin civarında da küçükbaş hayvan yetiştiriyoruz. Hayvancılıkta bölgenin iletişimi durumundayız. Göreve geldiğimizden bu yana sulu tarımı 20, 25 hektar alana çıkarttık. Yerel yönetim olarak işletmecilerimizin önünü açıyoruz. Kasabamızdaki okulda Türkiye’de ilk olan ‘Hayan Yetiştiriciliği’ bölümünü açtık” diye konuştu.
“Ovada buğdayla koyun gerisi oyun” diyen İl Tarım Ve Hayvancılık Müdür Vekili Bilal Ünal, “Seydişehir’de hayvancılığa büyük yatırımlar yaptık, desteklemelerde bulunduk. Seydişehir 5 milyon TL destekleme aldı. Bu paranın 3 milyon TL’si sadece hayvancılık için verildi. Seydişehir’de şu anda 34 binin üzerinde büyükbaş hayvan yüzde 100 artışla da 45 bin civarında da küçükbaş hayvan var. Bu rakamlar gösteriyor ki küçükbaş hayvancılıkta ibre yukarı çıkıyor, ekonomik veriler artıyor” şeklinde konuştu.
Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel ise, “Bu platformun tanıtımını çok önemsiyoruz, çok modern bir tesis. Yerli üretim tarım ve hayvancılığı kolaylaştırıyor. Bu projede emeği olan İlgün Süt Dağıtım Sistemlerini, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ı ve işletmeciyi şükranla kutluyorum” dedi.
Tarım Meslek Lisesi ihalesi hakkında da bilgi de veren Kaymakam Sonel, “12 milyon TL’ye Tarım Meslek Lisesi ihale edildi. Bu yöre bereketli topraklar üzerine kurulu. Bu lisemize katkıda bulunan Sayın Hüseyin Nacır’a, Milletvekili Harun Tüfekci’ye teşekkür ederim. Her türlü yatırımlarda Seydişehir ailesi olarak kapımız açık, yardımcı olmaya hazırız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.