Manisa Haberleri

ENGELLİLERE İŞ FIRSATI

Haber 12.04.2013 16:52 Cuma
Canik Belediyesi, Özürlüler Destek Programı (ÖDES) kapsamında engellilere yönelik fotoğrafçılık kursu düzenliyor. 8 ayı kapsayan kurs sonunda meslek sahibi olacak olan engelliler Samsun Katoloğu da hazırlayacak.
ÖDES çerçevesinde Canik Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Samsun Valiliği işbirliği ile Engelliler Gözüyle Samsun Projesi kapsamında Fotoğrafçılık Kursu düzenleniyor. 8 ay sürecek kurs boyunca 40 engelli, profesyonel fotoğrafçı olurken, photoshop da öğrenecek. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, düzenledikleri çalışmalarla engelleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.
40 ENGELLİ GENÇ KATILACAK
Proje kapsamında engelli bireylerin sanatsal yönlerini ortaya çıkararak sosyal hayata entegrasyonlarını sağlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Osman Genç, "Hedefimiz, engelli bireyin; bireysel kimlik kazanması, başarı duygusunu tatması, güven ve cesaretinin artırılması, sosyal yaşama uyumunun sağlanmasının yanında, 40 bedensel engelli vatandaşımızın fotoğrafçılık alanında bilgi ve beceri kazanmalarının sağlanmasını, farklı engel türleri konusunda kamu kurumları, yerel yönetimler ile sivil toplum kuruluşları arasında işbirliklerine model oluşturmayı amaçladık" dedi.
Samsun engelli veri tabanına kayıtlı 18 ile 29 yaş grubunda bulunan 40 kişinin kursa katılacağını ifade eden Başkan Genç, "Proje sonunda engelli insanlarımızın başkalarının yardımına ihtiyaç duymaksızın sosyal yaşama bağımsız biçimde katılımlarını sağlanmasını, hayatların çeşitlendirilmesini, kazanılan bilgi ve becerinin kazanca dönüştürülmesi ve ekonomik iyileştirme sağlanmasını hedefliyoruz. Kursa katılacak olan engelli gençlerimiz inşallah günümüzde de geçerli olan birer meslek sahibi olacaklardır" diye konuştu.
Canik Belediyesi olarak engellilere yönelik birçok çalışma yaptıklarına da işaret eden Başkan Genç, "Engellilerimiz için sokaklarımızı düzenlememizin yanında yine yaptığımız binalarımızı da engelli insanlarımızın faydalanabileceği şekilde dizayn ediyoruz. Down Sendromlu çocuklarımız için Down Kafe açacağız. Şimdi bu kursumuzun da bir çok engelli insanımızın yaşamlarına farklılık katacağına inanıyorum. Anlamlı bulduğum bu kursumuzun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
Kurs sonunda hazırlanacak rapor Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na verilecek. Kursiyerler ayrıca kurs sonunda fotoğraf sergisi akaçacak ve Engelli Gözüyle Samsun Kataloğu hazırlayacak.