Manisa Haberleri

NATO: KUZEY KORE DÜNYA BARIŞI İÇİN CİDDİ TEHDİT

Haber 12.04.2013 16:46 Cuma
NATO Genel Sekreteri olarak Güney Kore'ye ilk ziyaretini gerçekleştiren Anders Fogh Rasmussen, Kuzey Kore'nin "bölgesel ve ulusar arası barış, güvenlik ve istikrara ciddi şekilde tehdit oluşturduğunu" söyledi.
Üç günlük Seul temasları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Rasmussen, Kore Yarımadası'nda yaşanan tansiyonla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
NATO olarak, Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerini sert şekilde kınadıklarını tekrarlayan Rasmussen, "Kuzey Kore'nin sürekli olarak uluslar arası toplumun iradesine meydan okuduğunu" ifade etti.
Rasmussen, "Kuzey Koreli yetkililerin, istikrarı bozmaya yönelik bu tür eylemlere ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararların açık bir ihlali olan kitle imha silahları arayışına acilen son vermesini istiyorum" şeklinde konuştu.
Pyongyang yönetiminin provokotif açıklama ve eylemlerden sakınması gerektiğini dile getiren Rasmussen ayrıca, "Pyongyang yönetimine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili tüm kararlarını tam olarak uygulamak üzere uluslar arası yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunuyorum" dedi.