Manisa Haberleri

KOSOVA’DA ELEKTRİK FATURASI PROTESTOSU

Haber 12.04.2013 17:01 Cuma
Kosova'nın başkenti Priştine'de yüzlerce kişi, yüksek meblağlı elektrik faturalarına yönelik protesto eylemlerine devam ediyor.
Kosova Elektrik Kurumu (KEK) binası önünde toplanan vatandaşlar, faturalar üzerinde yapıldığını iddia ettikleri yolsuzluklara karşı harekete geçilmemesine tepki gösterdi.
Kosova polisi eylem nedeniyle KEK binası çevresinde güvenlik önlemleri alırken, gösteriyi düzenleyen sivil toplum kuruluş temsilcileri, KEK’in uyguladığı elektrik tarifelerinin gözden geçirilmesi, KEK Genel Müdürü ile Ekonomik Kalkınma ve İçişleri Bakanları’nın görevlerinden istifa etmelerini talep etti.
Bir aylık elekrik faturası 150 Euro’yu geçen Januz Januzi, daha önce hiç bu kadar yüksek fatura gelmediğini belirterek, KEK’in tüketicileri yağmaladığını iddia etti.
Protesto gösterisine katılan Milazim Ademi'de Kosova hükumetinin, KEK’te şişirilmiş faturalar nedeniyle soruşturma başlatması gerektiğini savundu.
KEK binasında önünde toplanan protetostocular daha sonra Priştine caddelerinde slogan eşliğinde yürüyüş gösterisi düzenledi.