Manisa Haberleri

GAZİANTEP DEV BİR BOTANİK BAHÇESİ GİBİ

Haber 12.04.2013 16:42 Cuma
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı Bitki Üretim Şube Müdürlüğü, baharın gelmesiyle çalışmalarını hızlandırdı.
Büyükşehir Belediyesi Bitki Üretim Şube Müdürlüğü, Gaziantep’in değişik semtlerinde yol ortasında bulunan refüjlere bu yıl yaklaşık 2 milyon 300 kök çiçek dikecek. 2012 yılında 700 bin yazlık, 700 bin kışlık, 500 bin lale, nergis, sümbül gibi soğanlı bitkiler olmak üzere kentin görüntüsünü renklendiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 20 Nisan’da petunya, kadife çiçeği, Cezayir Menekşesi, adayla ve benzeri türlerle başlayacağı 2 milyon 300 bin çiçek dikimi ile Gaziantep’i adeta dev bir botanik bahçesine dönüştürmeye hazırlanıyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Gaziantep’in dünya kenti olması için her alanda çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Hemşehirlerimize kaliteli, yaşamaktan keyif duydukları bir kent sunabilmek için alt yapı, üst yapı, ulaşım ve temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel yaşam alanları ile faaliyetleri sunmaya devam ediyoruz. Bugün Gaziantep bir dünya kenti haline geldi. Tarihi ve kültürel restorasyonların yanı sıra, sosyal sorumluluk projeleri ile de kentin sosyal restorasyonuna da ağırlık veriyoruz" dedi.
Şehirde yaşayan insanlar başta olmak üzere bu kente gelen yerli ve yabancı konukların da şehrin görüntüsünden keyif alabilmeleri için çevre ve rekreasyon düzenlemelerini de yaptıklarını belirten Güzelbey, "Bu çerçevede mevsimine uygun çiçek ve bitkilerle Gaziantep’in bu görünümünü zenginleştiriyoruz. Bölgenin tek ve en büyük botanik bahçesi insanların vazgeçilmez mekânlarından biri oldu. Burada yüzlerce tür ve binlerce çeşit çiçekle bezenmiş bu alanda insanlar keyifli ve unutulmaz anlar yaşıyorlar. Bunun yanı sıra, şehrin giriş ve çıkışları başta olmak üzere birçok alanda yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları ile Gaziantep’i, yeşil Gaziantep olması en büyük arzumuzdur" diye konuştu.
Yaklaşık bir buçuk ay sürmesi planlanan yazlık türlerin yerini 20 Ekim’de başlayacak hercai menekşe, lale sümbül, nergis gibi soğanlı bitkilere bırakacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Bitki Üretim Şube Müdürlüğü yetkilileri, şehrin çeşitli kavşakları ve refüjlerinde çiçek ekiminin aralıksız sürdüğünü ifade ettiler.