Manisa Haberleri

AKSARAY’DA 70 ÇOCUK İLK KEZ SİNEMAYA GİTTİ

Haber 12.04.2013 17:09 Cuma
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında Aksaray'da okuyan 70 öğrenci ilk kez geldikleri sinemada "Çanakkale Yolun Sonu" isimli filmi izledi.
Aksaray’da Vali Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok tarafından yürütülen proje kapsamında, Dikmen ve Gözlükuyu köyleri ile Akçakent kasabasındaki 8’nci sınıfta okuyan 70 öğrenci servis araçlarıyla evlerinden alınarak Aksaray'a getirildi. Kent merkezine getirilen öğrencilere ilk kez geldikleri sinemada "Çanakkale Yolun Sonu" isimli filmi izlettirildi. Filmden sonra bir alışveriş merkezinde hamburger ve pizza yiyen öğrenciler, daha sonra şehrin tarihi yerlerini gezdi. Etkinliğin yaklaşan sınavlar öncesi öğrencilere moral ve motivasyon sağlasın diye düzenlendiğini kaydeden Aksaray Valisi Selami Altınok, dezavantajlı gruplar olduğunu belirterek, "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında Dikmen, Gözlükuyu, Akçakent’ten hayatlarında hiç sinemaya gitmemiş, alışveriş merkezine gelmemiş 8’nci sınıf öğrencilerini Aksaray’a getirdiklerini belirtti. Bu uygulamayı devam ettireceklerini dile getiren Vali Altınouk, "Çocuklarımızın milli bilinç kazanabilmeleri ve geçmişten aldıkları değerlerle geleceği inşa edebilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Bizlerde mutlu olduk. Çok güzel bir ortam oluştu” dedi.
Proje koordinatörü ve Vali Altınok’un eşi Gülhan Altınok da, "Gönül Elçileri Projesi’nin toplumda farkındalık oluşturmak için hayata geçti. Proje Aksaray’da çok iyi biçimde sürüyor ve başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu konuda çeşitli ziyaretlerde bulunup toplantılar yapıyoruz. Şu ana kadar 3 köy ziyaret edildi. Çocuklarının birçoğunun şehre hiç gelmediğini, sınava gireceklerin çeşitli kaynak ve test kitaplarının noksan olduğunu gördük. Çocukları sınav öncesi moral olsun diye sinemaya getirdik, şehri görmelerini sağladık. Akçakent, Gözlükuyu ve Dikmen’deki 8’nci sınıf öğrencilerini evlerinden servisle aldık. Çanakkale filmini izlettik. Hamburger ve pizza yemeyen öğrenciler vardı ve bunu tatmalarını istedik. Daha sonra öğrencileri şehirde gezdirip, giydireceğiz. Bu manada çalışmalar sürecek. Biz, çocuklarımızın sınav başarılarının artmasını istiyoruz. Bunun için morale ihtiyaçları var” diye konuştu.
Öğrencilerden büyük kısmı ise daha evvel sinemaya gelmediklerini söyleyerek, "Bu bizler için bir ilk oldu. Hayatımızda unutmayacağımız bir gün yaşadık. Bizlere bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.