Manisa Haberleri

BALIKESİR VALİLİĞİ’NDEKİ ’T.C.’ KRİZİ SONA ERDİ

Haber 12.04.2013 17:13 Cuma
Balıkesir'de Valilik binası girişinde daha önceki dönemde Vali Yılmaz Arslan'ın talimatıyla kaldırılan T.C. ibaresi kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yeniden konuldu. Vali Ahmet Turhan'ın talimatıyla T.C. ibaresinin konulduğu Valilik binasındaki tabela krizi sona ermiş oldu.
Balıkesir'in bir önceki valisi Yılmaz Arslan döneminde yapılan tadilatın bitiminde T.C. Balıkesir Valiliği yazısı şimdiki Batman Valisi olan dönemin Balıkesir Valisi Vali Arslan'ın talimatıyla T.C. ve Balıkesir yazıları kaldırılarak sadece Valilik yazdırıldı. Hemen dikkati çeken bu konu vatandaşlar arasında rahatsızlığa yol açarken bazı yerel yayın organları da konuyu gündeme getirdi. Nihayet geçtiğimiz günlerde Balıkesir'de ADD ve İşçi Partisi tarafından düzenlenen eylemlerde hükümet binasının iki cephesindeki girişlerde asılı olan Valilik yazısının başındaki T.C. ve Balıkesir yazılarının kaldırılması protesto edildi. Konunun basına yansımasıyla birlikte oluşan kamuoyu tepkisi de arttı. Yazılı ve görsel medyada yer bulan haberlerin üzerine harekete geçen Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, derhal gerekli girişimde bulunduğunu, T.C. ibaresinin asılması için talimat verdiğini söyledi. Vali Ahmet Turhan'ın talimatı üzerine İstanbul'da bir firmanın paslanmaz çelikten hazırladığı harfler getirilerek bugün öğleden sonra hükümet binasındaki Valilik yazısının başına asıldı. Vali Ahmet Turhan, valilik yazısının tamamen değişeceğini, yine önceki gibi T.C. Balıkesir Valiliği yazılacağını bildirdi. İstanbul'dan getirilecek olan yeni valilik yazısının önümüzdeki hafta bunun önümüzdeki hafta asılacağı kaydedildi. Vali Ahmet Turhan, T.C. ibaresiyle ilgili tasarrufta bir art niyet aranmaması gerektiğini belirtirken, gerek Balıkesir gerekse ülke gündeminde çok daha önemli konuların bulunduğunu, buna takılıp kalınmaması gerektiğini söyledi.
Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren bazı vatandaşlar, konunun basında haber olarak yer almasıyla farkına varıldığını ifade ettiler. Bir vatandaş, hükümet binasının girişlerindeki T.C. Balıkesir Valiliği yazısının yerine sadece valilik diye belirtilmesine, bunun başındaki Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin kaldırılmasına tepki gösterirken, doğru olanın T.C. Balıkesir Valiliği diye yazılması olduğunu ifade etti. Eski Balıkesir şimdiki Batman Valisi Yılmaz Arslan, kısa bir süre önce Batman'daki Atatürk Anıtında yazılı olan, Atatürk'ün, "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" sözünün yerine, "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" yazısının asılmasıyla ilgili iddialarla da gündeme gelmiş, Vali Yılmaz Arslan bunun büyütülecek bir konu olmadığını söylemişti.