Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

AKİL İNSANLAR ÜYESİ BASKIN ORAN:

Haber 12.04.2013 17:20 Cuma
Akil İnsanlar Ege Bölgesi Heyeti üyesi Baskın Oran, İzmir’de çözüm sürecini ve Akil İnsanlar’ın görevlerini anlattı. Fransa ile Almanya'nın düşmanken dost olduğunu söyleyen Oran, "Barış tabiki düşmanla yapılır. Ayrıca, kürtler düşman değil" dedi.
Baskın Oran, İzmir Küçük Millet Meclisi tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen Çözüm Süreci Özel Toplantısına katıldı. Avrupa'nın son iç savaşı olan 30 yıl savaşlarının bir benzerini ülkemizde yaşadığımızı anlatan Oran, şöyle konuştu: "30 yıldır terör örgütünün adamı öldürüldü. Şu kadar er şehit oldu. Biz 30 yıl savaşları yaşadık ve çok kayıplarımız oldu. 40 bin kişi öldürüldü. 30 yılda en az iki askeri diktatörlük yavruladık. Türkiye'de iki tane farklı hukuk uygulanmaya başlandı. Biz kendi içimizdeki Kürt meselesini erteleye erteleye Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kuruldu. Suriye'de de kuruldu. İşte bu yüzden biz kendi Kürtlerimiz ile barış yapmak zorundayız ki acılar dağlansın. Bu süreçte şüphelerim ve itirazlarım olmasına rağmen baştan başlamak gerekir diye geldim. Önce parmakların tetikten çekilmesi lazım ki konuşmaya başlayalım." Fransa ile Almanya'nın düşmanken dost olduğunu söyleyen Oran, "Barış tabii ki düşmanla yapılır. Ayrıca, Kürtler düşman değil" dedi.
Oran, "Yiğidin hakkı yiğide verilmeli. Sayın başbakan gibi cesur bir politikacı olmasaydı biz hâla birbirimizi yemeye devam edecektik. Çok cesur karar aldı" diye konuştu.
Terörün 1984'te başladığını anlatan Oran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama bu tarihten önce kürt sorunu yok muydu? Terör mü kürt sorununu doğurdu, kürt sorunu mu terörü doğurdu. Bir kürt sorunu vardır 1924 anayasasıyla oluşturulan ulus devletin Türkiye'yi tektipleştirme çabaları sonucu ortaya çıkmıştır. Parmaklar tetikten çekildikten sonra ama ertesi günü derhal demokratikleşme programının ne olduğu ilan edilecek. Demokratikleşme programının ana hatlarıyla ilan edilmesi lazım. Bu şu anda gözükmüyor. Bu nedenle huzursuzum. Sadece kürtlere haklar verilmesine karşıyım. Tüm Türkiye'ye ademi merkeziyet hakları getirilmelidir."
Yapılan iyi bir iş varsa destek vermek gerektiğini söyleyen Oran, sözlerine şöyle devam etti: "Protezli sağ dizimle geldim. Çünkü başbakanın yaptığı doğrudur ve cesurdur. O AKP'dir, Başbakan Erdoğan'dır diyerek omuz vermemek yanlıştır. Eğer karşılıklı şiddet durduktan sonra böyle gelmiş böyle gidiecekse merkezi ulus devlet olmaya devam edecekse ben en başta yer alanlardan biri olurum sayın Erdoğan'a muhalefet ederim. Benim sırtımda yumurta kefesi yok. Doğru yaptığı zaman destek, yanlış yaptığı zaman eleştiri."