Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAŞKAN YILMAZ: ’BELEDİYENİN BORCU YOK’

Haber 12.04.2013 17:28 Cuma
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Belediyemizin borcu yoktur. Keşke biraz daha işimiz olsa da, biraz daha da borç yapsak” dedi.
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı son oturumu yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, belediye gündemine dair meclis üyelerine seslendi. Belediyenin 2012 yılı ile ilgili Meclis Denetim Komisyonu’nun raporu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, belediyenin sadece dış borcunun olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, “Bir belediyenin borcu varsa, bu borçlar, belediyenin payından kesilir. Kesintiler, hükümetin aldığı kararlarla bütün belediyelere eşit olarak yansıtılır. Bizim İller Bankası payından veya büyükşehir payından herhangi bir kesintiye sebep olacak hiçbir borcumuz yok. Bizim dış borcumuz var. O da raylı sistem için var. Raylı sistem borcu da, raylı sistem tarafından ödenen bir borçtur. Yani 5 yıl geri ödemesiz, 15 yıl geri ödemeli alınan borcun geri ödemesiz süresi bitti. Anaparandan ödeme süreci başladı. Anaparayla ilgili bedelin yarısını raylı sistem, yarısını da biz ödüyoruz” diye konuştu.
Yapılan ödemenin nedeninin sosyal bir hizmet olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Ulaşım bir sosyal hizmettir. Dünyanın bütün şehirlerinde belediye tarafından sübvanse edilir. İçerlerinde öğrenci, engelli, gazi, özürlü ya da emekli vardır. Dolayısıyla bu projede de herhangi bir sorun yoktur. Büyükşehir Belediyesi’ni ‘borçlu bir belediye’ gibi telaffuz etmek yanlış olur. Bunu düzeltmek istedim. Borcumuz yoktur. Keşke biraz daha işimiz olsa da, biraz daha da borç yapsak. Bir bütçeniz varsa, yapacağınız yatırımla ilgili projeler fizibılsa, borç yapmak yatırımın doğal bir sonucudur. Böyle bir borcumuz da yoktur. Gençlik ve Spor Bakanlığı bizim bir yerimizi talep etti. Bize, 'Sizden bu yerin bedelini nasıl alacağız. Size para veremeyiz. Ama sizin Maliye Baklanlığı'na borcunuz varsa, oradaki borcunuzla mahsuplaşırız’ dedi. Bir baktık ki hiç borcumuz yok. O zaman dedik ki, ‘2-3 ay borçlanalım’. Geleceğe yönelik borçlanarak, o yeri verdik. Bunu bilmenizi istiyorum. Bunu bir kez daha böyle küçük bir açıklamayla söylemek istedim” şeklinde konuştu.
Başkan Yılmaz’ın açıklamalarının ardından mecliste gündem, hafta içi görüşülerek onaylanan maddelerin kabulüyle son buldu.