Manisa Haberleri

GÜNEY KIBRIS’A İLAVE YARDIM YOK

Haber 12.04.2013 17:43 Cuma
Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Güney Kıbrıs'a toplamda 10 milyar euroluk bir yardımın yapılacağını söyledi. Böylece Rum kesiminin krizden çıkmak için ihtiyacı olduğu söylenen ilave yardıma onay çıkmamış oldu.
Bugün İrlanda'nın Dublin şehrinde düzenlenen AB ekonomi ve maliye bakanları toplantısına verilen arada konuşan Dijsselbloem, makro ekonomik uyum programına yönelik koşullar konusunda Güney Kıbrıs ve Troyka ile varılan anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Anlaşmanın 25 Mart'ta Eurogroup maliye bakanları toplantısındna belirlenen hedef ve parametrelere uygun olduğunu söyleyen Dijsselbloem, "Bugün Troyka kurumları ile ile birlikte programın detaylarını müzakere etme imkanı bulduk.
Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) daha verimli hale getirilmesi için ihtiyaç duyulan ulusal meclis prosedürlerinin artık başlatılabileceğini ifade eden Dijsselbloem, ESM programından Güney Kıbrıs'a 9 milyar euro aktarılacağını belirterek, IMF ile Rum yönetimi arasında varılan anlaşmayla buna 1 milyar euro'luk bir katkı yapılacağını söyledi.
AB Komisyonu'nun Ekonomik Ve Mali İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn de taraflar arasında varılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, böylece anlaşmanın Rum meclisine gitmesinin yolunun açıldığını belirtti.
Rehn, "Bu prosedürün gelecek hafta sonuna kadar tümüyle sona ermiş olacağını umuyorum. Hepinizin bildiği gibi uzun ve çok zorlu bir süreç oldu. Şimdi, Kıbrıs'ın ileriye yönelik adımlar atabilmesi için bu kararların etkin bir şekilde uygulanması önemli" şeklinde konuştu.