Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

TOGEM’DEN ‘ENGELLİLER ÜRETSİN, DOĞA KAZANSIN’ PROJESİ

Haber 12.04.2013 17:42 Cuma
Adıyaman Toplumsal Gelişim Merkezi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TOGEM) tarafından ‘Engelliler Üretsin, Doğa Kazansın’ projesi başlatılıyor.
TOGEM tarafından hazırlanan ve İş-Kur tarafından finanse edilecek projenin amacı, engellilerin meslek edinmelerini ve istihdamlarını sağlamak.
TOGEM Başkanı Selvican Sümeyya Şafak, proje ile herhangi bir mesleki tecrübesi olmayan engellilere, 3 aylık süre içinde tekstil makineleri kullanma, bez çanta tasarımı, bez çanta üretimi konusunda eğitim verileceğini ve 80 engelli kursiyeri eğitime aldıklarını söyledi.
TOGEM bünyesinde oluşturulacak atölye ile tekstil makinelerini kullanma ve kumaş kesim ve tasarım kurslarının verileceğini ifade eden Şafak, “Projemiz iki aşamalı. Birinci aşamada kursiyerlere 3 aylık süre içinde, tekstil makinelerini üretimde nasıl kullanacakları ve tasarlanan ürünler için kumaş kesimi öğretilecektir. İkinci aşamada ise, kursu başarılı şekilde bitiren kursiyerler için TOGEM kontrolünde kumaş çanta üretim atölyesi kurulacak. Bu atölyede kursiyerler ücret karşılığı istihdam edilecektir. Ürünler serbest piyasa şartlarında bulunacak müşterilere pazarlanacak. Ürün satışı sayısında artışa bağlı olarak, istihdam edilen personel sayısını artırmayı ve atölyenin karlılığına bağlı olarak istihdam edilen personelin ücretini yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu projenin her aşamasında desteğini esirgemeyen ve projenin kabul edilmesine katkı sağlayan, AK parti Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı Milletvekilimiz Murtaza Yetiş’e katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.