Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

LALE TARLASINDA HASAT ZAMANI

Haber 12.04.2013 17:40 Cuma
8’inci Lale Festivali kapsamında Silivri’ye ekilen 3 milyon lale, gıda ve tekstil maddesinde kullanılmak üzere toplandı. Birbirinden renkli laleleri toplayan köylüler, lale üreticiliğinin bütçelerine katkı sağladıklarını belirterek, çok memnun olduklarını söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Lale Festivali kapsamında Silivri Seymen Köyü’ne ekilen 3 milyon lale için çiçek baş kırma işlemi yapıldı. Birbirinden güzel rengarenk laleleri toplayan köylüler, kendilerine ek gelir sağladıkları için lale üreticiliğinden çok memnun olduklarını söyledi. Köylüler tarafından toplanan lalelerin yaprakları gıda ve tekstil maddesinde kullanılacak.
Torunlarıyla beraber laleleri toplayan Mukadder Eren, “Bunları Kasım’da ekiyoruz. Bu zamanda topluyoruz. Gıda boyası olarak Büyükşehir kullanacakmış. Çiftçiliğimiz var, bunlarla da ek gelir sağlıyoruz” derken, çiftçilik yaparak geçimini sağlayan bir başka köylü ise, “Bunlardan gıda boyası yapılıyormuş. Tohuma gidiyor. Tohuma gittiği zaman soğanın büyük olması gerekiyor. Çiftçilikle beraber ek bir gelir olarak bunlar da var. Çok memnunuz” dedi.
KÖYLÜLER LALE ÜRETİMİNDEN 1 MİLYON KAZANDI
İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı İhsan Şimşek, toplanan lalelerin gıda ve tekstil boyası olarak kullanılacağını belirterek, “İstanbul’a ekilen 14 milyon lalenin 3 milyonu Silivri Seymen köyüne ekildi. Geçen yıl elde ettiğimiz soğanları bu sene diktik. Bu sene de buradaki çalışma gelecek yılın İstanbul’un 3 milyon lalesinin soğanını elde etmek için yapılan bir çalışma. Buradan toplanan yapraklar tekstil ve gıda maddesinde kullanılmak üzere bir işleme tabi tutulacak. Eskiden bunlar atılıyordu ama artık bunları tekstilde, gıda boyasında kullanacağız. Organik olarak bunları kullanma imkanımız var” şeklinde konuştu.
Lale üretiminin köylülerin bütçesine büyük katkı sağladığını ifade eden Şimşek, “Burada yaklaşık 40 yakın köylü lale üretimiyle ilgileniyor. Bununla birlikte her köylünün cebine ortalama 10 ve bin lira ve birazda üzerinde para girmiş olacak. Burada yapmış olduğumuz çalışmayla bugüne kadar 15 milyonun üzerinde lale soğanı üretimi yapıldı bu köyde. Köylü bundan yaklaşık 1 milyon para kazandı” şeklinde konuştu.
İSTANBUL’DA LALE DEVRİ
İBB tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Lale Festivali kapsamında bu yıl maliyeti 3 milyon 100 bin TL olmak üzere İstanbul’un farklı yerlerine 14 milyon 420 bin adet, 270 tür lale dikildi.