Manisa Haberleri

ORDU’DA ‘ANADOLU’DA MİMARLIK’ TEMALI RESİM SERGİSİ AÇILDI

Haber 12.04.2013 18:34 Cuma
Ordu Mimarlar Odası tarafından ‘Anadolu’da mimarlık’ temalı resim sergisi açıldı.
Ordu Kültür Sanat Merkezi fuaye alanında açılışı gerçekleştirilen sergide 13 ilden katılan mimarların hazırladığı 60 adet projenin resimleri yer aldı.
Sergiye Ordu Mimarlar Odası Başkanı Mehmet Özçelik, Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Eyüp Elmaz, çok sayıda mimar ile davetli katıldı.
Sergi öncesinde açılış konuşması yapan Başkan Özcelik, sergi hakkında bilgi verirken şöyle konuştu: “Mimar Sinan'ın ölümünün 425. yıl dönümü Mimarlar Odamızın birçok biriminde çeşitli etkinlikler kutlanmaktadır. Bizler de bu etkinlikler çerçevesin de Anadolu'da mimarlık temalı sergi ve söyleşi düzenlemiş bulunmaktayız. Mimarlar Odası olarak, Sinan'ın kendi çağından günümüze dek yapıtlarıyla sunduğu mesajı doğru anlayarak bundan dersler çıkarmanın, O'na, toplumumuza ve mimarlığa olan borcumuzun bir gereği olduğu inancıyla mesleki çalışmalarımızı sürdürme çabası içerisindeyiz. Duru, yalın, dolgun kitleler üzerinde dengelenen ana kubbe ve kubbecikler dizgesini kuran, mühendislik yeteneği ile mimarlık zarafetini bütünleştiren büyük ustanın eserleri, bulunduğu kentlere siluet, estetik, sanat ve kimlik değerleri katmıştır. Yaptığı eserleri çevresiyle, doğayla ve insanla barışık bir yapılaşmanın görkemli anıtsal örnekleri olarak mimarlığın evrensel değerleriyle buluşmuştur. Günümüzde dahi bu yapıtlar, bulundukları kentleri biçimlendirmekte, yaşamımızı etkilemekte ve mimari nitelikleri nedeniyle bilimsel araştırmaların ilgi odağında yer almaktadırlar. Mimar Sinan'ın torunları olarak Anadolu topraklarından; onun bize öğretileri doğrultusunda, taklitçiliğe ve tekrara kaçmadan, günümüz teknoloji ve malzemeleri ile yapılı çevreye saygılı, doğal ve kültürel varlıklarımızı koruyan bir anlayışla yaptığımız projeleri bu gün burada sizlerle buluşturmak istedik. Anadolu'da yaşayan mimarların, kentlerinden gerçekleştirdikleri mimari projelerden seçkili bu serginin olumlu katkıları olacağı kanaatindeyim.”
Konuşmaların ardından sergi katılımcılar tarafından gezildikten sonra Anadolu da mimarlık söyleyişi gerçekleştirildi. Söyleşiye konuşmacı olarak, Samsun bölgesinden mimar Pınar Erol, Trabzon’dan Sezgin Atasoy, Giresun’dan Ahmet Yusufağaoğlu katıldı.
Resim sergisi üç gün boyunca Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde açık kalacak.