Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY KIRIKKALE’DE

Haber 12.04.2013 18:31 Cuma
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, üniversitelerde son günlerde meydana gelen olayları mercek altına yatırdıklarını ve olayları yakından takip ettiklerini belirtti.
Başbakan Yardımcısı Atalay, Güç Birliği toplantısı için geldiği Kırıkkale’de ulusal ve yerel gazetecilerle bir araya geldi. Atalay, üniversitelerde son günlerde meydana gelen olayları mercek altına yatırdıklarını ve olayları yakından takip ettiklerini belirtti. Atalay, “Bu olayların artmasına fırsat vermeyeceğiz. Üniversitelerde olan olayları mercek altına aldık. Nerde niçin olmuş, katılanlar, geri planı vb. İllerden gelen bilgiler alınıyor. Niçin olduklarını aşağı yukarı biliyoruz. Türkiye’nin sorunlarını çözmeye başladığımız dönemlerde alışkın olunan şeyler vardır. Bir yerlerde bunları kaşımak, yeni olaylar meydana getirmek gibi belli tahrikler var. Ama bunların hacmi büyük değil. 3 üniversitede daha belirgin oldu. Bunlara baktığımızda katılım sayısı çok düşük. Kimlerin olduğu biliniyor. Diyarbakır’daki daha farklı mahiyette. Yeni şeyler olacağını, ileri olaylar beklemiyoruz. Ama çok hassasiyetle üzerindeyiz” şeklinde konuştu.
Suriye’den Türkiye gelen sığınmacılarla da ilgili bilgiler veren Atalay, “Suriye’den gelen ve kamplarımızda kalan sığınmacı sayısı 193 bine ulaştı. 27 bin çocuk eğitim görüyor. 18 kampımız var ve buralar şehir gibi yerler. 350 bin Suriye nüfusun Türkiye’de olduğunu görüyoruz. En küçüğünde 10 bin kişi yaşıyor. Buradaki organizasyonu çok iyi organize ediyoruz. Başarılı bir yöntem uyguluyoruz” dedi.
Çözüm süreciyle ilgili olarak da açıklama yapan Atalay, “Atılan demokratik adımlar terörün zeminini yok etti. Bölgedeki vatandaş da biliyor ki, terörle varılacak hiçbir şey yok. Türkiye’yi bölmeye yönelik hain niyetler varsa Türkiye buna müsaade etmez, onların da gücü yetmez. Sağlam bir niyet varsa her şey yapıldı ve yapılıyor. Süreçle ilgili olarak her şey şeffaf yürüyor ve öyle istiyoruz. Çok dikkatli her boyutu ince ince yürütülen bir süreç. Sürecin bütün boyutları hükümetin elindedir. Silahlar bırakılsın, şiddet bitsin, terör bitsin. Türkiye’de her farklılık siyasette kendisini temsil etsin ve siyasetin içinde her şey konuşulsun” dedi.