Manisa Haberleri

SUŞEHRİ’NDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Haber 12.04.2013 18:05 Cuma
Suşehri ilçesinde 6 bin 306 sayılı kentsel dönüşüm yapı kanunu çerçevesinde Türkiye genelinde başlatılan çalışmalar doğrultusunda Suşehri’nde kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk adımı atıldı.
Çevre şehircilik bakanlığı Sivas il Müdürlüğünün yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi çalışmaları kapsamında projeyi ve çalışmaları tanıtmak için Suşehri’ne gelen Sivas Vali Yardımcısı Vefa Kaya Suşehri Kaymakamı Mehmet Demiral’i makamında ziyaret etti. Burada vadi kaymakamlarıyla bir araya gelen Vali Yardımcısı Vefa Kaya daha sonra Suşehri belediyesine geçerek Belediye Başkanı Sedat Sel ile bir araya geldi.
Vadi-Kap katı atık birliği toplantı salonunda kentsel dönüşüm projesi çalışmalarını anlatan Vali Yardımcısı Vefa Kaya, ülkemizde 7 milyon riskli yapı bulunmakta hükümetimizin büyük önem verdiği kentsel dönüşüm projesi il ve ilçeler için büyük önem arz etmektedir. Bu projede özellikle belediyelere büyük iş düşmekte vatandaşlarımıza ulaşarak bu projeyi çok iyi anlatmalıyız. Riskli yapıların risk tespitlerinin yapılıp bir an önce kentsel dönüşüme geçilip yaşanılabilir daha modern yapılara sahip olunmalıdır. Kentsel dönüşüm projesinin bir nimet olduğuna değinen vali yardımcısı Vefa Kaya, Güvenli ve temiz bir kent o il ve ilçenin daha yaşanılır bir yer olmasını sağlayacaktır. Bu projeye büyük tepkiler olacaktır ancak bu tepkiler kısa vadede oluşup vatandaş hizmeti gördüğü zaman tepkisini yitirecektir bizim amacımız hizmet yürüsün bu doğrultuda biz hiç üşenmeden gerekirse sürekli ilçelerimize gidip vatandaşımıza bu konuyu anlatacağız. Bu işin sahipleri sizlersiniz. Riskli yapıların risk tespitleri yapılması için oranın tüm hissedarlarının bir araya gelmesi gerekmez bir kişi bile bu projeye müracaat etse, müracaat edilen yerin risk tespiti anında gerçekleşecek. Uzun vadede vatandaşlarımız çok uygun koşullarda yeni yuvalarına kavuşmuş olacaklar” dedi.
Toplantıya katılan Suşehri Kaymakamı Mehmet Demiral ise “Ülkemiz deprem ülkesi Suşehri ilçemiz ise kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan tarihinde bir çok büyük depremi yaşayan ve bu depremlerden ciddi etkilenmiş bir ilçe kentsel dönüşüm projesi özellikle deprem konusunda ciddi bir konumda olan ilçemiz için büyük önem arz etmektedir. Modern yaşanabilir kentlerin ortaya çıkacağı bu projeye hükümetimiz çok önem vermektedir. Bizde Suşehri ilçesi olarak bu projeden faydalanmak istiyoruz ilçemiz insanlarına bu projeyi anlatarak yeşil alanları olan parkları, otoparkları, güzel modern deprem kuşağına dayanıklı yapıları olan yaşanabilir bir kent oluşması en büyük hayalimizdir ” diye konuştu.
Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel ise“Bölge ve ülkemiz için çok önemli bir kanunla ortaya çıkan kentsel dönüşüm projesinden Suşehri olarak faydalanmak istiyoruz bu doğrultuda özellikle deprem kuşağının üzerinde olan ilçemizde yerleşim yerlerinin tapusu ve yerleşim alanlarında geçmiş tarihlerde çok bozuk çalışmalar yapılmış ve çarpık yapılaşma ortaya çıkmış ilçemizde bulunan Kemalpaşa mahallemiz, Camiorta mahallemiz ve yeni mahallemizde bu sorunları yaşıyoruz” dedi.