Manisa Haberleri

UAÜ’DEN ’GLOBAL VİLLAGE FAİR’ KÜLTÜR ŞENLİĞİ

Haber 12.04.2013 17:59 Cuma
Antalya’da 50 farklı ülkeden öğrencinin eğitim gördüğü Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) “Global Village Fair” kültür şenliği düzenledi.
Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde 50 farklı ülkeden öğrenci barındıran UAÜ öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmaları ve farklı kültürleri öğrenmeleri için “Global Village Fair” kültür şenliği düzenledi. Üniversite yerleşkesine kurulan şenlik alanını AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ve UAÜ Rektörü Cihat Göktepe ziyaret etti. Şenlikte öğrencileri kendi, yörelerine ait kıyafetleri giydi, müziklerini çaldı danslarını sergiledi. Renkli görüntülerin oluşturulduğu şenlik değişik aktivitelerin sergilendiği gösterilerle gün boyu devam etti. Afrikalı öğrencilerin sergilediği danslar ise diğer öğrencilerin ilgi odağı oldu. Şenlikte AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, “bahar şenliği tarzında yapılan uluslararası organizasyon çok faydalı. Dünya artık yeni teknoloji ile ortak bir köy haline geliyor. Burada pek çok ülkeden gelen öğrenciler kendi kıyafet, müzik ve sergiledikleri dansları ile birbirleriyle tanışma imkanı buluyor. Üniversite bir taraftan bilim verirken, bir yandan da sosyal eğitim alt yapısı vermiş oluyor” dedi.
Global Village Fair kültür şenliğinin bir ilk olduğunu belirten UAÜ Rektörü Cihat Göktepe ise , “Global Village Fair tamamen öğrenci merkezli bir faaliyetle yapılıyor. Bu bir ilk mevcut öğrencilerimiz katılıyor. Bu organizasyonu öğrencinin özgün ve değerli üretimlerini birbiriyle paylaşması anlayışı ile başladık. Öğrencinin bilimsel olarak güçlü olduğu kadar sosyo-kültürel açıdan da güçlenmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 50 farklı ülkenin öğrencisi burada. Kültürler arası etkileşime diyaloğu da zemin oluşturulmuş oluyor” diye konuştu.