Manisa Haberleri

FİLDİŞİ SAHİLİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GENEL SEKRETERİ, TÜRK YATIRIMCILARI ÜLKESİNE DAVET ETTİ

Haber 12.04.2013 18:49 Cuma
Fildişi Sahili Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Claude Beke Dassy, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Büyükelçi, Türk yatırımcıları ülkelerine davet etti.
Ülke olarak zengin bir alt yapıya sahip olduklarını açıklayan Fildişi Sahili Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Dassy, “Kakao üretiminde birinci sırada, kahve üretiminde ise beşinci sıradayız. Ayrıca petrol, altın ve doğalgaz kaynaklarımızda yatırımcılara imkanlar tanımaktadır” dedi.
Yatırımcılar için çeşitli sistemler geliştirdiklerini ifade eden Büyükelçi Dassy, “Ülkemize yatırımcı çekme hedefimiz var. Ülkemizde yatırım yapmak isteyenlere 3 günde bu imkanı sunacak hizmetleri kendilerine veriyoruz. Şuan sizin bir yatırım yapmanız lazım. Şuan her şey çok açık ve yatırımcılar için çok cazip bir sistemlerimiz var” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, 6 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak oda seçimlerinin ardından ülkeye geleceğini söyledi. İzmir’in EXPO 2020 adaylık sürecini hatırlatan Demirtaş, “EXPO sebebiyle Paris’teki büyükelçiyi ziyaret ettim ama henüz elçi atanmadığından elçi müsteşarı ile görüştüm ve onlarla da kısa sürede kendilerine hem EXPO’yu hem de ülkemizi anlattık. Sizinde belirttiğiniz gibi ülkelerimiz arasında çok iyi dostluk var. Biz İzmir EXPO’sunu, İzmir’in değil Afrika’nın da EXPO’su olarak düşünüyoruz. Afrika ile biz coğrafya olarak çok yakınız. Sağlık temalı EXPO’yu Afrika’ya da taşımak istiyoruz. Afrika da sağlık sorunları nedeniyle ölen binlerce insan var. Açlık düzeyinde milyonlarca insan yaşıyor. Dünya da böyle bir gerçek varken insanların karşıdan seyretmesi doğru değil. Sağlık temalı Expo’da bu konuları da ortaya çıkarabileceğimiz bir ortam ortaya çıkarabiliriz” diye konuştu.