Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

HİJYEN EĞİTİMİ ALMAYANLAR KANTİNLERDE ÇALIŞAMAYACAK

Haber 12.04.2013 17:49 Cuma
Bartın’da okul kantinlerinin denetiminde görevli Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, 2014 yılında hijyen eğitimi almayan personellerin okul kantinlerinde görev yapamayacaklarını söyledi. Üç gün boyunca Halk Eğitim Konferans Salonunda düzenlenecek olan eğitimler İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda yapılacağı belirtildi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gıda mevzuatı, gıda hijyeni, personel hijyeni, işletme hijyeni, Halk Sağlığı Müdürlüğünce “İnsan Sağlığının Korunması” konularında sunumlar yapılırken eğitimler sonunda katılımcılara sertifika verileceği açıklandı.
Toplantıda eğitimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak birincil ve temel görevlerimizden birisi de gıdanın sağlıklı olarak insan tüketimine sunulmasını sağlamaktır. Sağlıklı gıdanın yanında insan ve bitki sağlığı da görev ve yetki alanımız içerisinde yer almaktadır. Bu amaçla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve yem Kanunu hazırlanmıştır. Anılan Kanuna göre, gıda güvenilirliğinin temininde temel sorumluluk gıda işletmecisine aittir. Gıda maddelerini üreten, satan ve toplu tüketime sunan işyerleri güvenilir gıdaya ulaşılması konusunda en etkili yöntemler arasında yer alan ‘Hijyen Uygulamaları” ile “HACCP” ilkelerine dayanan prosedürleri uygulamak ve sürdürmek zorundadır. Bakanlığımızın duyarlılığı, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız söz konusu olduğunda bir kat daha artmaktadır. Çocuklarımız zamanlarının büyük bir kısmını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün, yaygın ve özel eğitim kurumlarında geçirmekte ve en az bir öğünlerinde beslenmelerini bu eğitim kurumlarının bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerde sağlamaktadır. Bu amaçla çocuklarımızın sağlığını korumak, güvenilir ve hijyenik gıda sunmak amacıyla Bakanlığımızca 5 Şubat 2013 tarihinde Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Yönetmeliği yayımlanmıştır. Bu yönetmelikle okullarımızdaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı, yemekhane gibi yerlerle ilgili hijyen kuralları belirlenmiştir. İşletmeler 2013 yılının sonuna kadar kendilerine bu yönetmeliğe uygun hale getirmek, çalışanlarını da 2014 yılının sonuna kadar hijyen eğitiminden geçirmek zorundadırlar. Sizlerde okullarınızdaki bu işletmeleri yönlendirmek, bilinçlendirmek ve gerekiyorsa ikaz etmek amacıyla burada bulunuyorsunuz. Bundan dolayı ben şimdiden sizlere teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar yeterli ve dengeli beslenmek için güvenilir ve hijyenik gıdanın sunulması tüketicinin en temel hakkıdır. Dolayısıyla bizim gıda sağlığı ve güvenilirliği noktasında yanlış yapana merhamet göstermeye hakkımız yoktur diye düşünüyoruz. Çünkü hepimizin sağlığı söz konusudur. Bu nedenle Bakanlığımızın, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla yapılan bu eğitimlerle okul kantini, büfe ve yemekhane gibi işletmelerimize, milyonlarca öğrencimize güvenilir gıdanın sunulması konusunda yol gösterici olmayı amaçladık. Bu şekilde gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi adına önemli bir adım atmış olduğumuza inanıyor, emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram’ın konuşmasının ardından Gıda ve Yem Şube Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Aytekin Yıldırım tarafından Gıda mevzuatları hakkında bilgi verildi.