Manisa Haberleri

’BURUN ESTETİĞİ UZMANLIK İSTER’

Haber 13.04.2013 10:20 Cumartesi
Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Gökalp Dizdar, estetik burun ameliyatının; kısaca burnun yeniden biçimlendirilmesi operasyonu olduğunu söyleyerek, bu tip önemli cerrahi operasyonların uzman doktorlarca yapılması gerektiğini kaydetti.
Opr. Dr. Gökalp Dizdar, insanların yüzün en önemli bölümlerinden biri olan burunlarında istedikleri düzeltmeyi yaptırabildiğini belirterek, "Daha estetik bir görünüm kazanabiliyorlar. İnsanlar cerrahi operasyonlarda tereddütlü olabilmektedirler. Bu çok doğaldır. Sonuçta vücutlarında bir yerde yapılacak bir işlem söz konusudur. Fakat günümüzde gelişen tıp teknolojisiyle bu tip cerrahi işlemlerin uygulanması oldukça rahat ve hızlıdır. İnsanlar, çevrelerinde gördükleri olumlu örneklerle bu tereddütlerinden kurtulmaktadırlar. Operasyon profesyonel olup, kişi bu tip bir cerrahi işlemden sonra hızla iyileşmekte ve istediği görünümü elde etmektedir" dedi.
OPERASYON ÖNCESİ
Opr. Dr. Dizdar, bu tip cerrahi bir işlemde, operasyon öncesi ve sonrası doktor ile hastanın iyi bir iletişim kurması gerektiğini vurguladı. Doktorun ilk görüşme esnasında, hastanın nasıl bir burun görüntüsüne kavuşmak istediğini sorduğunu belirten Uzman Dr. Gökalp Dizdar, hastanın yüzünün şekli, burun kemikleri ve kıkırdak yapısı, cilt kalınlığı, kişinin yaşı ve beklentilerinin masaya yatırıldığını kaydederek ,bu konular hakkında hastayla detaylı bir görüşme yapıldığını aktardı. Dizdar, “Daha sonra doktor operasyonun nasıl bir işleyişi olduğu hakkında hastaya bilgiler verir. Doktor bu noktada hastanın geçirdiği önemli bir hastalık var mı, hastanın operasyona tepki verecek bir alerjisi var mı bunları öğrenir. Sinüzit veya grip gibi hastalıklar mevcut ise, operasyon ertelenerek uygun zaman beklenmektedir. Hasta beklentilerini en açık şekilde doktoruna anlatmalı ve fazla hayalperest olmamalıdır” diye konuştu.
AMELİYAT SÜRECİ
Opr. Dr. Gökalp Dizdar, burun estetiği ameliyatının, genel olarak iki temel operasyon tekniğiyle yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi: "İlki, burun içinden kesinin yapıldığı bir tekniktir. Operasyon sonrası dışarıdan bakıldığında herhangi bir kesi veya yara görülmez. İkinci teknikte ise kesi burun önünden yapılır. Burun ameliyatları genel veya lokal anestezi olarak yapılabilmektedir. Lokal anestezide hasta rahatlar ve operasyona ondan sonra başlanır. Hasta operasyon süresince ağrı veya acı hissetmez. Operasyon esnasında kemik ve kıkırdaklara önceden belirlenen tasarıma uygun şekil verilir. Bu tasarıma göre kemik ve kıkırdakların fazlalıkları varsa alınır, eksiklik ya da çukurluk varsa yine kemik ve kıkırdak parçaları ile dolgu yapılır. Burun estetiği ameliyatı uygulamasında her cerrahın uyguladığı kendine özgü tekniği bulunmaktadır. Uzman doktor kendine özgü tekniğiyle en sağlıklı şekilde operasyonu yürütür. Operasyon bittiğinde burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olacak bir alçı uygulanmaktadır. Burnun içine tamponlar, yumuşak silikon aletler de konulabilir."
AMELİYAT SONRASI NORMALE DÖNÜŞ
Dr. Dizdar, burun estetiği sonrası, hastanın genellikle 1-2 gün içerisinde normal yaşantısına döneceğini belirterek, şöyle devam etti: "Hatta ameliyattan 1 hafta sonra yavaş yavaş iş hayatına dönmeye başlarlar. Bu konuda aceleci davranılmaması gerektiği ve operasyon geçiren hastaların sağlığına tam manasıyla kavuştuktan sonra iş hayatına başlamalarının uygun olduğu belirtilmektedir. Genellikle vücudu yoracak hareketlerden en az 2-3 hafta kaçınmalı, güneşte fazla kalınmamalı ve yüz yıkamalarında hassas davranılmalıdır. Yine 8 hafta gözlük takılmamalıdır. Bu süre zarfında uzman doktor, sık sık hastayı kontrol etmekte, gelişimi incelemektedir. Operasyon sonrasında yürütülen bu süreçte hasta, ağrı veya şikayetleri olması durumunda doktoruyla sürekli irtibatta olmalı, aklına takılan sorularda muhakkak doktoruna danışmalıdır. Burun ameliyatlarını profesyonel bir şekilde yürütmekte, hastanın operasyon öncesi ve sonrası aklına takılabilecek tüm sorularını cevaplamaktadır. Unutulmamalıdır ki bu tip önemli cerrahi operasyonların uzman doktorlarca yapılması gereklidir. Konuda uzman olmayan doktorlarca veya yetersiz ekipmanı bulunan hastanelerce yapılan burun estetiği ameliyatları, hastayı mutsuz edecek ve ciddi sağlık problemleri meydana getirecek şekilde sonuçlanabilmektedir. Özel Meltem Hastanesi bu bağlamda uzman doktorları ile tıp teknolojisinin geldiği son noktada sağlıklı ve güvenilir bir hizmet vermektedir."