Manisa Haberleri

DOMATES İHRACATINDA BİLGİLENDİRİLME TOPLANTISI

Haber 13.04.2013 10:24 Cumartesi
Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından domateste ihracaat öncesi çiftçilere Karaburun Mahallesi, Ekşiliyurt Mahallesi ve Eski Köy Kahvesi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Yapılan domates ihracatında dikkat edilecek konular ile ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgiç; “ İlçe Müdürlüğümüzce Domates İhracatı sezonu başlamadan önce çiftçilerimizle bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. İlk Toplantımızı İlçemizin Karaburun Mahallesinde Ziraat Mühendisi Kemal Daka tarafından verilen eğitimlerde; Seralarımızda son yıllarda görülen en tehlikeli zararlı olan Tuta Absoluta hakkında ve mücadelesi hakkında üreticilerimize uyarılar yapıldı. Üretici Kayıt Defteri tutma zorunluluğu ve bu defterin nasıl tutulacağı, hangi şartlarda ve nasıl kullanılacağı ayrıntıları ile anlatıldı. Üretici Kayıt Defterleri komisyoncu veya ihracatçı firmaya teslim edilmeyecek, üretici tarafından muhafaza edilecektir. Üretici her hasattan sonra reçeteleri ile birlikte bu defteri dolduracak ve İlçe Müdürlüğümüzce onaylanması için bize getirecektir. Onaylanan defterlerden 1 nüshası Müdürlüğümüzde, Bir nüshası komisyoncu yada ihracatçıda, son kalan nüshasıda çiftçilerimiz tarafından saklanacaktır” dedi.
Reçetesiz İlaç Kullanımının kesinlikle yasak olduğu ve bu şekilde ilaç kullananların defterlerinin onaylanmayacağı üreticilere bildirildi.