Manisa Haberleri

KAVGALI AİLELER BARIŞTIRILDI

Haber 13.04.2013 10:35 Cumartesi
Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Üzümlük köyünde, Nas ile Kayan aileleri gençleri arasında çıkan ve 2 kişinin yaralandığı kavga, husumete dönüşmeden tarafların bir araya getirilmesiyle barışla sonuçlandı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siirt il yöneticilerinin katılımıyla Eruh'a bağlı Üzümlük köyünde düzenlenen törende konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Türkiye’deki toplumsal barışın sağlanması için başlatılan çözüm sürecinde yaşanan bu tür olayların, cehalet ve bilinçsizlikten kaynakladığını ifade etti. Sadak, "Kavga ve şiddetle hiçbir yere varılamaz. 2 gencin yaralanmasıyla sonuçlanan bıçaklı kavgada her iki aile büyüklerinin olayın büyümemesi için gösterdikleri çaba ve barışma iradesinin, ülkede kalıcı barışın sağlanmasına katkı olacağını düşünüyorum. Herkes bu süreçte olası provokasyonlara mahal vermemeli ve azami derecede dikkat göstermelidir. Barış sürecine her zamankinden daha fazla katkı sunmamız gerektiği gibi, bundan sonra bu tür cahil adetlerin de terk edilmesi hepimizin ortak dileğidir" dedi.
Daha sonra aileler adına konuşan Ömer Nas ve Mustafa Kayan, gençler arasında çıkan bu olayın köyde yaşanan barış ve huzuru bozmayacağını, yaşanabilecek en kötü olumsuzlukta bile köylerindeki kardeşliğe ve köylerine sahip çıkacaklarını belirterek, tarafların bir araya getirilerek barıştırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Tören, yapılan konuşmaların ardından kavgalı tarafların el sıkışması ve verilen barış yemeğiyle son buldu.